VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřehlížejte nás, jsme součástí Brodu, znělo na vernisáži umělců

Uherský Brod /VIDEO/ – Dva noví členové Sdružení výtvarných umělců Moravsko-slovenského pomezí (SVUMSP) Víťazoslav a Vladimír Chrenkovi, byli v pátek navečer představeni veřejnosti v Galerii Panský Dům v Uherském Brodě. Stalo se tak při vernisáži výstavy členů SVUMSP, jejichž počet se tak zvýšil na 22.

9.6.2012
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Sdružení výtvarných umělců Moravsko-slovenského pomezí (SVUMSP) v Galerii Panský Dům v Uherském Brodě.Foto: DENÍK/Pavel Bohun

Úvodní slovo na vernisáži výstavy, představující tvorbu dvou desítek autorů z oborů grafika, malba, plastika a fotografie, pronesl Oldřich Páleníček. Ten nejen že vyjmenoval místa, kde všude se letos bude možné setkat s expozicemi členů SVUMSP, ale také upozornil na vzrůstající význam Sdružení pro Uherskobrodsko.

„Říkám to proto, abychom vryli do mysli veřejnosti vědomí toho, že naše výstavní a tedy i kulturní činnost daleko přesahuje hranice uherskobrodského regionu a že je to jedna z forem jak Uherskobrodsko i Uherskohradišťsko propagovat a zviditelnit," poznamenal Oldřich Páleníček.

Dvaadvacet let činnosti SVUMSP představuje podle něj bezmála čtvrt století vystavovatelské činnosti a intenzivní, mravenčí a dobrovolné veřejné kulturní práce.

„Naše Sdružení se tak stává historickou součástí kulturního života Uherského Brodu, což se nedá jen tak přehlédnout. Byli bychom vděčni, aby si toho s větším zájmem všímali ti, kteří jsou zodpovědní za kulturní život Uherskobrodska a vzali Sdružení na vědomí, jako plnohodnotnou, kulturně vzdělávací instituci," upozornil Oldřich Páleníček a poté poděkoval řediteli brodského Domu kultury Jaroslavu Mikulíkovi za jeho vstřícný postoj vůči SVUMSP. Výstava potrvá do 1. července

Sdružení vzniklo z Klubu učitelů výtvarníků, které mělo sídlo ve Vlčnově a už v předrevolučním období mělo dlouholetou tradici. Jejím předsedou byl výtvarný pedagog Ivan Jurčička. Ten společně s Milanem Boudou, Oldřichem Páleníčkem a Karlem Táborským založil v listopadu 1989 sdružení nové.

Na první hromadné schůzce 10. března 1990 v Uherském Brodě byly schváleny stanovy vznikajícího sdružení. Jeho ideou bylo nepřímé navázání na ideály Sdružení výtvarných umělců moravských, založené Jožou Uprkou v roce 1907. 

Registrace Sdružení proběhla na Ministerstvu vnitra 21. května 1990 s názvem Sdružení nezávislých výtvarníků moravsko-slovenského pomezí se sídlem ve Vlčnově. Sdružení spojovalo výtvarníky okresů Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště, Trenčín, Senica a Bratislava – vidiek.

Mezi nejvzdále¬nější umělce patřil pražský výtvarný teoretik, etnograf a muzeolog Josef Beneš,Zdeněk Lorenc, kreslíř, grafik a básník legendární surrealistické skupiny RA, rovněž žijící v Praze. Ze slovenského Hlohovce to byl grafik Viktor Chrenko, který v oblastí ex libris dosáhl evrop¬ské úrovně.

Členem sdružení byl do roku 2005 i žijící syn legendárního malíře moravského Slovácka Joži Uprky, mistr akvarelu a oleje Martin Sochor-Uprka.

Do rozpadu federace mělo sdružení 87 řádných členů. Začátkem roku 1998 došlo ke změně stanov. Sdru¬žení se stalo uměleckou, výběrovou organizací a změnil se i název na Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí a po Ivanu Jurčičkovi se stal předsedou František Slovák. Nyní je předsedou Milan Bouda.

Současní členové Sdružení výtvarných umělců Moravsko-slovenského pomezí:

o Ašot Arakeljan
o Milan Bouda
o Jaroslav Bureš
o Antonín Hájek
o Pavel Hanák
o Víťazoslav Chrenko
o Vladimír Chrenko
o Mgr. Eva Jandásková
o Jindřich Kárský
o Dr. Stanislav Knotek
o Marie Křapová
o Miroslav Kubiš
o Vlastimil Mahdal
o Oldřich Páleníček
o Zdenka Ramnousková
o Eva Slačálková
o František Slovák
o Jaroslav Surý
o Anna Šalandová
o Karel Táborský
o Libor Velan
o Zdeněk Zábranský
o Čestným členem je Viktor Chrenko

Autor: Pavel Bohun

9.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Březolupské hody. Hodová chasa volí v Březolupech.
25

Ve Zlámanci i Březolupech došli k volbám v krojích

Orel královský i mořský zemřeli na otravu

Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále tělo orla skalního. 

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže

Nebýt statečného a obětavého dárce krve, už 37 let by nebyla na světě. „Po porodu mého dítěte nastaly komplikace, ale díky dárci krve tady nezůstal manžel se dvěma malými dětmi sám. Proto si dárců krve velice vážím a děkuji jim za všechny lidi, kterým zachránili život, nebo jim vrátili zdraví,“ svěřila se Alena Gajdůšková, pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů České republiky.

Nově narozená miminka na Slovácku - 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE/ Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení