Odbornou porotu letos nejvíce zaujali svými výkony herci Tomáš Šulaj a Tereza Novotná, vítěznou inscenací s největším počtem hlasů se stala Králova řeč v režii Igora Stránského.

Herec Tomáš Šulaj získal cenu za Nejlepší mužský herecký výkon roku 2017 za ztvárnění role Platonova v inscenaci Platonov režiséra Břetislava Rychlíka.

„Platonov byl pro mě v podstatě protiúkol a jsem rád, že jsem se s takovou postavou mohl na jevišti potkat. Během zkoušení jsem byl hodně nervózní, protože Platonov je strašně těžký kus, ale nakonec snad všechno dobře dopadlo,“ uvedl herec.

Cenu v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2017 si letos odnesla herečka Tereza Novotná, která odbornou porotu zaujala jako Anna Petrovna Vojnicevová rovněž v inscenaci Platonov.

„Do zkoušení jsem se vrhla hned po návratu z mateřské dovolené. Učila jsem se zas zkombinovat divadlo s rodinou v plném nasazení. Během zkoušek jsem zkoušela zapomenout na to, co se děje doma a naopak. Moc mi to nešlo, měla jsem v hlavě solidní guláš. Ale jsem za tuto hereckou příležitost moc ráda,“ řekla herečka.

Petra Staňková: Taťka mi říká, že mám jít pracovat do rádia

Petro, moc gratuluju, stala ses nejoblíbenější herečkou uplynulé sezóny, co na to říkáš?

Děkuji. Je to moc pěkný pocit. A řádně jsem to obrečela (úsměv).

U diváků jsi zabodovala bezesporu nejvíc svým úžasným výkonem v inscenaci Anny Petrželkové Měsíc nad řekou. Jak ses v této roli cítila?

Tu roli miluju. Zbožňovala jsem ty večery, kdy jsem mohla být Slávkou.

Co pro tebe ceny obecně a zejména Slovácký Oskar znamenají? Vnímáš ocenění své práce jako důležité?

Myslím, že ocenění je všeobecně po nějaké odvedené práci moc příjemné a inspirující do práce nové. Taťka si mě často dobírá a říká, že mám jít pracovat do rádia, že tam nikomu nebude vadit, že pořád mluvím a nemusí se na to moje ksichtění aspoň lidi dívat. Tak mi přijde krásné, že naši diváci mě na jevišti vidí rádi. 

Na závěr, prozraď prosím, co tě teď v divadle čeká nového a na co se těšíš?

Před dvěma týdny jsme začali zkoušet novou hru Kdy bude po válce v režii Zoji Mikotové, která bude autentickou koláží z doby první světové války. Budu hrát jedno z dětí, to nejmladší a moc se těším, jak se nám to celé vyvine! 

Slovácký Oskar: U diváků byli loni nejoblíbenější Staňková a Hromádka

Nejzajímavější inscenací v divácké anketě Slovácký Oskar byla letos vyhlášena Králova řeč režiséra Igora Stránského.

Ceny za nejzajímavější herecký výkon si s největším počtem hlasů odnesli Petra Staňková a Pavel Hromádka.

Mladá herečka Petra Staňková letos vybojovala Oskara za ztvárnění role Slávky Hlubinové v inscenaci Měsíc nad řekou režisérky Anny Petrželkové.

„Na začátku zkoušení jsem bojovala se studem, protože před tak velkou a těžkou rolí cítíte respekt. A i když se šíleně těšíte a chcete se uvolnit, tak máte prostě strach. Nakonec mi pomohlo, že mi režisérka Petrželková důvěřovala,“ prozradila Petra Staňková.

V mužské kategorii diváky nejvíce zaujal svým výkonem v roli koktavého krále Bertieho Pavel Hromádka.

Zkušený herec byl kromě získání Slováckého Oskara nedávno nominován v širší nominaci i na prestižní Cenu Thálie.

„Na roli Bertieho pro mě byla nejzajímavější nejspíš jakási dvojpólnost – slabost i síla. Slabost daná drsným dětstvím, odtud koktání i jiné nemoci a taky téměř neexistující sebevědomí. A síla jakási vnitřní, která se v něm někde uvnitř i přesto vše stále vyskytovala – nevzdat to, nezahořknout,“ řekl herec.

Divadlo na úspěch Královy řeči zareagovalo a nasadilo na program hned dvě mimořádné reprízy.