Popřály jim, aby svým zpěvem rozdávaly radost všem, kdo má rád slovácké i lidové písničky, aby spolupracovaly s ženskými pěveckými ansámbly na východní a jižní Moravě, ale také s nedakonickým mužským sborem, který v příštím roce oslaví třicáté narozeniny.

„Nedakoňské srnky s ním pojí nejen přátelské vztahy, v několika případech sdílejí zpěvačky se zpěváky jeden dům, jeden stůl i jedno lože, v jednom případě dokonce i jeden důchod,“ prozradila předsedkyně nedakonické muzejní společnosti Jitka Viceníková, vtipně a mistrně moderující téměř tříhodinový pořad Pod peřinou.

Vánoční trh na náměstí v Uherském Hradišti.
Srdce Slovácka opanovala jedinečná předvánoční atmosféra

V jeho průběhu, nikoliv ale mezi peřinami z dutého vlákna, ale peřinami z husího peří, které zaručují teplo a pohodlí během spánku, ale také ženské a mužské smiřování, se nesly písničky a gratulace folklorního kroužku Děcka z Nedakonic, družebních ženských sborů Výběr z bobulí Valtice, Dolních Dunajovic, Drmolic z Polešovic, Bzeneckých drmolic a jediného mužského sboru.

„To byl ten náš nedakonický, který letos dal přednost našemu pořadu a zrušil tradiční Mikulášské zpívání, na němž byl náš sbor pravidelným hostem. Ke šňůře gratulantů se pod pódiem připojila cimbálová muzika Falešnica z Ostrožské Nové Vsi,“ svěřila se Jarmila Sošková, vedoucí jubilujícího patnáctičlenného pěveckého ansámblu.

Pěvecký sbor Ladies budu má na svém kontě 14 cédéček a dvě DVD.
Rockový sbor Ladies BUDU vydal cédéčko Bláznivý horoskop

Ten se poprvé veřejnosti představil při rozsvěcování vánočního stromu v roce 2007. „Původně fungoval v obci taneční kroužek Ženáči. Někteří chlapi už nemohli, nebo nechtěli tancovat, tak jsme se rozhodly, my ženy, že budeme pokračovat ve zpívání ve sboru Nedakoňské srnky, prvního tohoto druhu v historii obce,“ zalovila v paměti Jarmila Sošková.

A co se mohlo nejednomu z návštěvníků honit hlavou, když v sobotu zamířil do nedakonického kulturáku na pořad Pod peřinou?

„Tak to záleželo na těch divácích. Ale myslím si, že při vyslovení ,pod peřinou´ se většině diváků mohla honit hlavou slova známé písničky Perina má čtyry rožky, pod perinú čtyry nožky,“ dala k dobru vedoucí Nedakoňských srnek, které spojuje radost ze zpívání a úcta k tradicím obce.

Mají radost z toho, když jejich zpěv lidi potěší, když je jako sluneční paprsek, který dovede zahřát a svým jasem prosvětlit tmu a zahnat chmury a smutky, kterých je v každodenním všedním životě mezi lidmi stále dost.

Folklorní soubor a cimbálová muzika Rozmarýn. Ilustrační foto.
Folkloristé v Újezdci a v Těšově za mrazů nemají kde tančit

„Pěvecký sbor Nedakoňské srnky se stal neodmyslitelnou součástí kulturního života v obci, kde organizují různé akce nebo při nich vystupuje. A neomezuje se jen na Nedakonice,“ vysekl pěveckému sboru poklonu starosta Jaromír Klečka..