„Nápad uspořádat v letošní adventní době výstavu kropenek ze Slovácka přišel poté, co jsme měli v muzeu mimořádně úspěšnou výstavu s názvem Svaté obrázky, kterou zhlédlo pět tisíc lidí,“ uvedl autor expozice Miloslav Hrdý.

Díky vstřícnosti lidí ze Slovácka se mu v muzeu podařilo vystavit víc než dvě stě padesát kropenek, které jsou materiálově velmi různé. Keramické, porcelánové, kovové, dřevěné, skleněné i plastové. Dvě nejstarší kropenky pocházejí z roku 1780. Jedna je z Holíče, druhá z Dobré Vody. „Téměř polovinu vystavených kropenek zapůjčili na výstavu Vít Koleček z Modré a Ludmila Halíková z Boršic u Blatnice. Dvěma desítkami těch nejstarších kropenek se tu prezentuje Slovácké muzeum,“ prozradil Hrdý.

Přiznal, že se mu nesplnil jeho sen, dostat na výstavu původní křtitelnici z někdejšího jalubského kostela, který vyhořel v 15. století. „Z tehdejšího svatostánku zbylo jen několik kamenných částí a kamenná křtitelnice, vážící dva centy. Páter Miroslav Suchomel byl vystavení křtitelnice v Buchlovicích nakloněn, ale převézt se nám ji nepodařilo,“ smutnil Hrdý.

Přesto ale mohl být spokojen. „V Buchlovicích je jedinečná expozice z nádobek na svěcenou vodu, do nichž lidé vkládali své prsty, aby si je v ní omočili a pak se pokřižovali,“ řekla etnografka Ludmila Tarcalová, která v den vernisáže přinesla do muzea kropenku z roku 1860.