„Právě před dvanácti lety jsme měli na repertoáru hru Hildegarda. Její obsah se přímo vztahoval k historii Buchlova, a tak se divadlo dohodlo se správou hradu a inscenaci přímo mezi hradními zdmi představilo. Nápad se setkal s velkým ohlasem a diváci si doslova vynutili další hry. Letos se takto s nimi setkáme už podvanácté,“ vzpomíná na vznik tradice herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Během jedenácti předchozích let divadelníci na hradě uvedli patnáct inscenací. Největší úspěch stále vyvolávají Rychlé šípy, které letos budou uvedeny hned třikrát. Kromě nich vsadili divadelníci na komedii Naši furianti. I ona sklízí velké úspěchy, brzy ji čeká třicátá repríza. Slovácké divadlo reprezentovala i na pražském festivalu České divadlo.

Herci přiznávají, že na hradě vládne pokaždé skvělá atmosféra, častokrát je strhává k nečekaným situacím, kdy se pak sami nemohou ubránit smíchu.
„Hraní na Buchlově si užíváme naplno a je to na nás podle diváckých ohlasů znát. Jednak máme uváděné komedie rádi a pak nás těší vidina začínajících prázdnin,“ říká s úsměvem herec Jiří Hejcman.

Nejdůležitější ale je, aby divadelníkům přálo počasí. „Je to každý rok napínavé, nezřídkakdy se stává, že čas trávíme na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a počítáme, jestli se ten který mrak Buchlovu vyhne, nebo ne,“ říká mluvčí. Divadelníci se musejí rozhodovat velmi rychle, protože kostýmy a výpravy jsou už připraveny na hradě. V případě nepřízně počasí se tak všechno přesunuje do budovy divadla v Uherském Hradišti.
Předprodej vstupenek na Buchlovské divadelní léto divadlo zahajuje 1. června v 8 hodin. Do prodeje jde přes 1600 lístků.

Začátky všech představení jsou naplánovány na 20.30 hodin.

Josef Kajetán