LFŠ potrvá do 2. srpna, nabídne téměř 300 filmů, jde o největší nesoutěžní filmový festival v zemi.

Velký zájem filmových fanoušků o přehlídku pořadatele mile překvapil. „Vypadá to, že všichni míří do Uherského Hradiště. Dnes na poradě jsme řešili, zda nebudeme omezovat jednodenní akreditace, rozhodli jsme se, že počkáme do zítřka (soboty) do rána. Máme i dost čtyřdenních akreditací, které dnes začínají, uvidíme, kolik lidí ve skutečnosti přijede, a podle toho se rozhodneme," uvedla Korená.

Nápor lidí by však kina měla podle ní zvládnout. „Máme asi o 300 míst větší kapacitu oproti loňsku. Ale je jasné, že sály budou asi plné. Proto doporučujeme divákům, aby, pokud budou o nějaký film stát, přišli aspoň půl hodiny předem," řekla ředitelka. Co do návštěvnosti byl podle ní rekordní rok 2008, kdy se na přehlídku akreditovalo 6200 lidí. Průměrná návštěvnost v ostatních letech byla kolem 5000 lidí.

K hlavním hvězdám školy letos patří britský režisér Peter Greenaway. Diváci se seznámí s výběrem z jeho dosavadní tvorby, bude mít také přednášku na téma smrti filmu a nových možnostech kinematografie. Oproti plánu nedorazí americký režisér Todd Solondz. „Moc nás to mrzí, ale nemůže přijet z rodinných důvodů. Dozvěděli jsme se to až tento týden," uvedl hlavní dramaturg Jan Jílek. Solondzovy snímky lidé uvidí podle programu.

Již na začátku července pořadatelé oznámili, že oproti plánu nepřijede francouzský režisér a oscarový scenárista Michel Gondry. Důvodem je posunutí termínu natáčení jeho nového projektu a s tím související pracovní pobyt v USA od začátku července do konce října.

Filmová škola má letos podle Korené rozpočet 15 milionů korun. „Loňský ročník byl dramatický, měli jsme třináctimilionový rozpočet. Letos díky výraznější státní podpoře a podpoře partnerů jsme se dostali na lepší částku," řekla ČTK Korená. Pořadatelé tak podle ní mohou nabídnout zdarma večerní koncerty na Masarykově náměstí i pozvat více hostů.

Letošní 40. ročník přehlídky začíná prvními projekcemi ve 14:30. LFŠ ale bude slavnostně zahájena v sobotu v 19:00 v kině Hvězda, poté diváci zhlédnou snímek Petera Greenawaye Goltzius a společnost Pelikán. Greenaway ve Zlíně obdrží jednu ze čtyř výročních cen AČFK.