Pořádající Asociace českých filmových klubů udělila čtyři výroční ceny. Tu první získal hned během zahajovacího ceremoniálu režisér Ivan Passer za celoživotní boj o zachování umělecké svobody jak v československé, tak exilové tvorbě. „Viděl jsem už hodně festivalů, ale tento je jeden z nejsympatič­tějších," uvedl režisér. Dodal, že Cannes je o byznysu, Letní filmová škola o filmu, proto jí dává přednost.

Jedním z dalších hostů a také oceněných byla první dáma slovenského filmu Emília Vašáryová. Ta cenu získala za vnímavé ztvárňování všech odstínů ženskosti, které více než půlstoletí představuje v divadle, televizi i na filmovém plátně.

Když výroční cenu ve tvaru zmrzliny přebírala další významná osobnost, americká režisérka Julia Taymor, olízla ji a řekla, že je úžasné být na místě, kde lidé filmy milují a kde si udělají čas na to, jít do kina, a nesedí jen doma u televize. AČFK jí ji udělila za mimořádně úspěšnou práci na poli výtvarného umění, scénografie, divadla, muzikálu a filmu.

Posledním oceněným byl klubista Zdeněk Fiala za dlouholetou práci ve Filmovém klubu Slavičín, zejména za svou soustavnou činnost s mladými lidmi v rámci projektu Film a škola.

Účastníkům se líbil nejen hlavní program, ale také ten doprovodný. V rámci něj si mohli poslechnout 11 koncertů a navštívit 12 divadelních her. Nechyběly ani lekce filmu, workshopy, besedy nebo výstavy.

„Atmosféra byla parádní, tak jako v minulých letech. V té spoustě lidí, co se po městě pohybovalo, jsem potkal i několik herců, což mě potěšilo," nechal se slyšet Pavel Prokop, který navštívil promítání zdarma na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech.

Debaty se letos vedly o tom, kolik přijelo do Uherského Hradiště. Počet akreditovaných byl však vyšší než loni. Přesto se mnohým zdálo, že je ve městě méně lidí. „Bydlím v Hradišti téměř 30 let a myslím, že tento rok to bylo s účastí opravdu špatné. Náměstí dřív bývalo plné, nebylo kde si sednout a teď není problém najít si místo ani půl hodiny před začátkem filmu," nechala se slyšet Hradišťanka Irena Smětáková.

Pořadatelé akci hodnotí pozitivně. Programová ředitelka Iva Hejlíčková se vyjádřila dokonce v tom smyslu, že to byla jedna z nejpovedenějších filmovek. „LFŠ opět dokázala svůj nesporný smysl a svoji pevnou pozici na české festivalové mapě," doplnil ji šéfdramaturg Jan Jílek.

Pro ty, kteří nemohli na letošní filmovku zavítat, jsou od 3. srpna do 27. září 2016 připraveny oficiální ozvěny LFŠ napříč různými kiny po celé České republice.