Výstava, která bude v muzeu k vidění až do 27. května, nese název Hračky - historie ne tak stará, gumová a plastová. Jejím autorem je rodák z Huštěnovic Miloslav Hrdý, původním povoláním chemik-výzkumník, který čtyřiadvacet let pracoval ve výzkumu plastů. „Do Fatry Napajedla a dalších Českých závodů gumárenských a plastikářských jsem ve druhé polovině 20. století často zajížděl a prováděl tam nejen zkoušky, ale také jsem se tam seznámil s hračkami v té době vyráběnými," zalistoval ve vzpomínkách autor výstavy gumových pískacích, ale i plastových hraček.

V expozici Muzea Podhradí jich dokázal shromáždit víc než pět stovek. Ty nejstarší, celuloidové s látkovým tělem nebo z měkčeného PVC (polyvinylchloridu) pocházejí z 50. let minulého století, ale nechybí tam ani hračky, které byly vyráběny až do roku 2000. Nejpočetnější kolekcí gumových pískacích panenek, ale i těch celuloidových, dále kočárků, dudlíků, chrastítek, šidítek či postýlek se v buchlovickém muzeu prezentuje třiačtyřicetiletá sběratelka Hana Kusáková z Modré. „Z nasbíraného fondu nejrůznějších historických exponátů jsem mohla v Buchlovicích vystavit jen jejich část.

Snad se mi někdy podaří prezentovat se na nějaké výstavě všemi nasbíranými předměty," předestřela svou představu sběratelka z Modré.

V expozici buchlovického muzea jsou také k vidění kvalitní hračky z Fatry Napajedla, a to od renomované návrhářky Libuše Niklové. „Jsou to kupříkladu nafukovadla, gumáčci, hračky s varhánkovým trupem, kolekce pro Expo 1967, ale také hračky pokojové sedací, zvukové a plněné vodou," informoval Miloslav Hrdý. Dodal, že retro nafukovací hračky i v současné době vyrábí závod Fatra (Agrofert), které také zdobí prostory Muzea Podhradí Buchlovice.
„Nejstaršími hračkami jsou pravděpodobně ty, které pocházejí z našeho domu v Huštěnovicích. Jsou jimi koník a kravička z polyamidu 6. Ty jsem dostal v bývalém Svitu, kde jsem byl v roce 1969 zaměstnán ve Výzkumném ústavu gumárenské a plastikářské technologie," spíše konstatoval, než se chlubil autor výstavy. Poměrně velkou část vystavených hraček je v expozici od jeho sestry Marcely, která se celý život starala o děti v Dětském domově ve Zlíně. A tak hračky u Hrdých zabíraly vždy velkou část životního prostoru.

„Výstava má především inspirativní cíl. Má nabádat lidi ke sbírání hraček, k fandovství, jenž si předměty z nejrannějšího věku člověka určitě zaslouží," dává nepokrytě najevo Miloslav Hrdý.

„Návštěvníci se určitě v expozici nudit nebudou, protože kromě panenek je v ní k vidění i spousta hraček. Děti je mohou srovnávat s těmi dnešními a dospělí si mohou zavzpomínat, s čím si ve druhé polovině 20. století hrávali," nechala se slyšet Jarmila Kovalčíková z Uherského Hradiště.