Čerstvě 60letý umělec naposled vystavoval svých několik obrazů v tamním Cafe Clubu začátkem roku 2013. Do Galerie Panský dům se vrací sice po šesti letech, ale už ne jen proto, aby veřejnosti představil um své rodinné sklářské firmy Žampachů. Nahlédnout tam aktuálně dává do průřezu své malířské tvorby z posledních tří roků.

„Chtěl bych poděkovat bývalému řediteli Domu kultury Jaroslavu Mikulíkovi za to, že mě před lety k této výstavě vyprovokoval, a kdyby do mě tehdy nerýpl, asi bych tolik věcí namalovat nedokázal," naznačil Stanislav Žampach s tím, že tam, kde je umělecky dnes, by nebyl bez přispění své rodiny a zejména manželky Hany. Ačkoliv maluje teprve pár let, přiznává, že jej inspiroval významný malíř, galerista a grafik Jan Kristofori. „Dá se říct, že mé malování začalo Komenského epopejí," poznamenal uherskobrodský výtvarník ke svým malířským začátkům.

O zábavu i rozruch se na vernisáži postarala hudecká cimbálová muzika Ovocenka. „Mikuláš aj s čertem vyhrávajú dětem, aby děti zazpívaly, maminky pak poslúchaly, Mikuláš aj s čertem vyhrávajú dětem," znělo galerií z hrdel šestičlenného hudebního seskupení poskládaného převážně z tanečníků folklorního souboru Olšava. Ti svůj vstup na scénu hned v úvodu vernisáže pojali recesisticky v kostýmech i rolích mikulášské družiny. Po několika vtipných replikách ocenili Stanislava Žampacha Řádem zlaté Ovocenky druhého stupně.

Stanislav Žampach je absolventem hradišťské UMPRUM a už více než dvě desítky let se věnuje umělecké práci se sklem. Začínal jako kamenosochař, pracoval v propagaci Slováckých strojíren a posléze pět let v Moravských sklárnách Květná. Od roku 1990 působí na volné noze. Spolu s manželkou a dvěma syny provozují sklářskou rodinnou firmu. Do malování obrazů se pustil před před čtyřmi lety. Výstava s názvem Obrazy a sklo bude v Galerii Panský dům k vidění do 18. ledna.