Rodák z Hrubé Vrbky pochází ze starého horňáckého rodu s bohatou muzikantskou a především zpěváckou tradicí. Jako houslista je samouk a typickému stylu se „vyučil“ především u legendárního „Majstra“ Joženy Kubíka, s jehož kapelou hrával prakticky od mládí. Detailně však byl obeznámen i s tradiční hrou Miškeříků (Velká nad Veličkou), vrbeckých Ňorků nebo hudecké pětky Jožky Peška (Velká nad Veličkou). Vstřebané muzikantské podněty dokázal přetvořit do vlastního osobitého stylu, který pak přebíraly generace následovníků.

Maturoval na strážnickém gymnáziu, krátce byl zaměstnán ve velické Kordárně a ve Fatře Napajedla, pak vystudoval strojní inženýrství na VUT v Brně. Zaměstnán byl v Železárnách Veselí nad Moravou, po roce 1989 byl tři roky ředitelem tamního kulturního domu, pak zaměstnancem Vodohospodářských staveb a společníkem firmy Ingprojekt.

Vlastní kapelu založil v roce 1966, když předtím hrál během studií i v Brněnské cimbálové muzice. Spolupracoval jako primáš a zpěvák s Brněnským rozhlasovým orchestrem a CM Technik. Natočil celou řadu zvukových nosičů, spolupracoval s televizí a rozhlasem a podílel se na práci programové rady i jako autor pořadů Horňáckých slavností. Mezi příznivci lidové hudby je nesmírně populární. Jeho podíl na uchování a rozvíjení folklorních tradic Horňácka je nezastupitelný.

Miroslav Potyka