Spolupráci moravských a slovinských umělců symbolizuje výstava velehradského tvůrce Otmara Olivy

Ve Slovinsku jsou k vidění Olivovy relikviáře, biskupské berle, svícny, kříže a fotografie jeho dalších prací.

Expozice prezentuje práci velehradského umělce mimo jiné v Římě, Slovinsku a Česku. Upozorňuje také na spolupráci českých a slovinských výtvarníků. Jejím výsledkem je mariborský kostel i rostoucí chrám ve Starém Městě.

Metropolita Franc Kramberger připomněl blízké vazby obou národů pocházející z časů habsburské monarchie. „Neměli jsme univerzitu, proto mnoho našich lidí studovalo v Praze. U nás zase pracovala řada českých kněžích,“ uvedl arcibiskup.

Svůj um výtvarníci obou zemí dostali možnost zúročit i při práci na kapli Redemptoris Mater ve Vatikánu. Vedle Otmara Olivy a Iva Goropevšeka se na společné tvorbě podíleli i Jan Jemelka a sochař Petr Novák.

Velehradský sochař ocenil vstřícnost Slovinců i představitelů církve. „Rád tady pracuji, protože církev a kultura zde tvoří jednotu,“ doplnil Oliva.

Česká velvyslankyně Ivana Hlavsová vyzdvihla, že se stále setkává s důkazy úzkých vazeb mezi lidmi obou zemí. „Stále nacházím nové blízké vazby mezi lidmi, o kterých ani nevíme. Vztahy mezi Čechy a Slovinci jsou takové, že nepotřebují zprostředkování,“ poznamenala velvyslankyně, která připomněla výraznou osobnost architekta Josipa Plečnika, jenž upravoval Pražský hrad. Žák tohoto architekta Ivo Goropevšek navrhoval mariborský kostel Marie Matky Církve a také chrám svatého Ducha ve Starém Městě. Starosta slováckého města Josef Bazala tak návštěvu využil právě k jednání nad plány rodícího se kostela.

„Rád bych tuto výstavu představil za nějaký čas také u nás. Lidé by tak lépe mohli pochopit rodící se staroměstský kostel,“ prohlásil Bazala.
Zájem o Olivovu výstavu prejevila i slovinská media, která na vernisáži zatupovali čtyři fotografové a televizní štáb.

Přečtěte si také:

Umění ze Slovácka míří do Mariboru

Oliva: Co jsem o Himaláji četl, je pravda

Sochař Otmar Oliva odléval památník třem odbojům

Odlévání je pro velehradské slévače malým svátkem

Fontánu z Velehradu pokřtil v Olomouci arcibiskup