Vyznamenání se mu dostalo za publikaci Záhadná jízda králů, v níž odhaluje okolnosti vzniku proslulé vlčnovské slavnosti. Čtenáři Slováckého deníku obsah knihy znají i ze stránek tohoto periodika.

Slovácký literát cenu získal ve středu 19. září na dvoudenním setkání osmdesáti spisovatelů literatury faktu v Letohradě. Akce tam vyvrcholila předáním mezinárodních cen E. E. Kische a regionální ceny Miroslava Ivanova. „Patřím ke generaci, která v době studentské hltala knihy Miroslava Ivanova. Po jeho vzoru jsem ve svém příběhu použil metodu postav jako průvodců knihy. Obdržet cenu nazvanou po autorovi, který tento žánr u nás proslavil, je pro mě veliká pocta,“ uvedl při slavnostním předávání Jiří Jilík.

Ocenění v Letohradě převzal také bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, autor jedenatřiceti knih. „Tato setkání jsou pěkná tím, že jsou česko-slovenská. Já si toho velmi vážím a od kolegů se také učím. Knih literatury faktu přibývá, ale je třeba, aby se držely věrně faktů a nepracovaly s fikcí,“ uvedl spisovatel, jenž obdržel cenu za knihu „Aljaška“, a první dojem z Letohradu označil za „rozprávkovou záležitost“.

Cena E. E. Kische byla letos udělena autorům pěti českých titulů: Romanu Cílkovi, Davidu Hrubému, Zdeňku Čechovi, Miroslavu Nožinovi i spoluautorům Petru Horkému a Miroslavu Náplavovi. A dále šesti slovenským autorům.

Přečtěte si také:

Jiří Jilík převezme cenu od ministra kultury