Vedoucí souboru a hlavní organizátorka letošních oslav Ludmila Hájková popisuje vznik souboru.

„Před třiceti lety lhotský Slovácký krúžek Háječek zažíval následkem úbytku členů taneční a hudební krizi. Horlivý tanečník Jožka Dobřecký byl z té situace velmi smutný. Tehdy jsem mu poradila, že se asi musí začít u dětí. Jožka se toho okamžitě ujal. Děti to v souboru bavilo a samy si dokonce vymyslely název - Kameňáček. To je podle Kamenné Lhoty, jak se v minulosti naše obec jmenovala,“ vysvětluje Hájková.

Zakladatel Kameňáčku Josef Dobřecký si na situaci zpřed třiceti lety dobře vzpomíná.

„Tehdy přišlo na první zkoušku zhruba pětadvacet dětí. Byly ze tří ročníků, takže mě ten počet ani nijak nepřekvapil. Čekal jsem to,“ přiznal Dobřecký.

Během slavnostního odpoledne ocenili pořadatelé všechny vedoucí, kteří se na třicetileté činnosti podíleli. Byli to zakladatelé Ludmila Hájková a Josef Dobřecký, Silvie Pavlasová, Petra Hájková, Pavla Páčová a Martina Žajdlíková.

Gratulantů k třicetinám byl plný sál a hlavně přísálí. Mladí folkloristé obsadili všechny prostory obecního sálu. Zazpívat a zatancovat přijely dětské soubory z nejbližšího okolí.

Na pódiu se přestavily Poměnky z Ostrožské Nové Vsi, Ostrožánek z Uherského Ostrohu, Vavřínek z Blatnice, Jasenka z Blatničky, Žarůžek a Hluboček z Hluku.

V neposlední řadě nemohl scházet domácí soubor Háječek, který doprovázela lhotská cimbálovka Višňa pod vedením Františka Hájka.

„Moc krásné, všechny dětské soubory byly nádherné a vystoupení spontánní. Myslím, že to nemělo chybu,“ hodnotila nedělní odpoledne Anička Juračková z Ostrožské Lhoty.

Ocenění se malý tanečníci dočkaly i od domácí cimbálovky.

„Přejeme vám, aby vás to tancování a zpívání ještě hodně dlouho bavilo a měli jste z folklóru dobrý pocit,“ popřál nejmladším členům cimbálové muziky Jarek Strnad z Višně a předal jim poukázku do místní cukrárny.

Děti v Ostrožské Lhotě jsou v souboru od roku 2011 rozděleny do Malého a Velikého Kameňáčku. Malé děti cvičí Ludmila Hájková a větší Petra Hájková. Kameňáček má aktuálně zhruba třicítku členů ve věku od tří do patnácti let.

Mezi oběma soubory je velmi těsná spolupráce a podle potřeby se při různých vystoupení prolínají.