„Náš filmový festival oproti jiným také vzdělává. Napovídá tomu už jeho název filmová škola. Návštěvníci se mohou zúčastnit několika přednášek a besed vedených významnými hosty z oboru," uvedla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Včerejší den proškolil návštěvníky mimo jiné v oblasti cenzury, prodeje filmů nebo filmové hudby. V rámci další části letní akademie se představil hudební skladatel a majitel čtyř Českých lvů Jan P. Muchow. Hned v úvodu osvětlil, jak se vůbec k filmové hudbě dostal.

„Nikdy mě nenapadlo, že budu dělat filmovou hudbu. Hrál jsem asi od třetí třídy fotbal a měl jsem dokonce naplánované, kdy se stanu nejlepším fotbalistou světa. Celé to zavinil můj starší brácha, který začal asi v sedmé třídě chodit do lidušky na kytaru. Dalším významným elementem byl můj kamarád, který hrál v kapele s Petrem Zelenkou," vzpomínal na besedě Jan P. Muchov.

Také dnešní den přinese balíček odborníků. Jak to bylo s filmem během deseti let po komunistickém převratu, prozradí filmový publicista Jaroslav Sedláček a o svou režisérskou zkušenost se později podělí další z držitelů Českého lva Robert Sedláček. O financování festivalů pak podebatují jejich organizátoři a provozovatelé kin s představiteli Ministerstva kultury a Státního fondu kinematografie. Do zákoutí a rozdílů filmové a televizní tvorby nahlédnou producentka HBO Tereza Polachová a režisér Viktor Tauš.

Návštěvníci si tyto bloky pochvalují. Získávají tak další vzácné poznatky a užitečným způsobem vyplňují čas mezi jednotlivými filmovými projekcemi.

„Myslím, že to, že se tyto programy lidem líbí. Jde to vidět na jejich obsazenosti, někdy je opravdu obtížné se na ně dostat. Těším se hned na několik nabízených přednášek, už je mám pro jistotu vyznačené v programu," sdělila jedna z účastnic Filmovky Tereza Čechová.

Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že je ještě více než desítka odborných bloků do konce LFŠ čeká.

Autor: IVONA DUNDÁLKOVÁ