Její konec pak vyvrcholil světovou premiérou nového filmu Roberta Sedláčka Jan Palach.

Celkově se na festivalu vystřídalo 5100 akreditovaných návštěvníků, což je o téměř tisíc zájemců méně, než tomu bylo minulý rok.

„Nejvíce mě letos oslovila řecká divná vlna, což byly snímky hodně neobvyklé, ale taky jdoucí do hloubky a citově silné,“ vyzdvihl jedno z témat čtyřiačtyřicáté filmovky Ondřej Horák. Na filmový festival přitom přijel až z Prahy.

„V minulosti jsem byl Hradišťák, nicméně mi poslední léta kvůli vytíženosti akce unikala a až letos jsem se dokázal na pár dní utrhnout z práce. V porovnání s tím, co si pamatuji, mi přijde, že je na ulicích více živo než v dříve,“ poznamenal Ondřej Horák navzdory faktu, že v porovnání s minulým ročníkem citelně ubylo zakoupených akreditací.

Návštěvníci festivalu se navíc museli potýkat s vysokými teplotami, které po čas promítání v Hradišti panovaly.

„Hlavním motivem letošní Letní filmové školy byla džungle a džungli Uherské Hradiště opravdu připomínalo. A to nejen počasím, ale i množstvím filmů a programů,“ narážela programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková na fakt, že v průběhu deseti dnů měli návštěvníci možnost shlédnout až 235 snímků.

Na někdy až dusné atmosféře nepřidávaly ani krádeže, kterých podle policistů ve srovnání s předchozími lety přibylo.

„Registrujeme několik především nočních loupeží ve chvíli, kdy oběti spali a nemohli tím pádem věnovat pozornost svým cennostem. Dokonce máme i nahlášený případ, kdy byly okradenému návštěvníkovi zcizeny věci, které měl během spánku pod hlavou,“ sdělila za krajské policisty Lenka Javůrková.

Naopak ubylo případů výtržnictví, kdy policisté evidují pouze jedno proříznutí stanu.

Více zaměstnávali filmoví fanoušci také Uherskohradišťskou nemocnici.

„Nejednalo se naštěstí o žádné závaznější případy. Většinou přicházeli v nočních hodinách s drobnými úrazy či s vyrážkami od hmyzu,“ informoval mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Letošní filmovka přinesla i řadu nezapomenutelných doprovodných akcí.

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti rozezpívali David Koler či Barbora Poláková.

Poprvé se také otevřel interiér vládního speciálu TU-154M, neboli Naganského expresu, u něhož se promítal dokument o cestě českých hokejistů napříč slavným olympijským turnajem.

Program by si navíc měl udržet kvalitu i do budoucna. Vedení města totiž už před časem odsouhlasilo smlouvu na dalších deset let dopředu, v níž navýšilo festivalu příspěvek z dvou milionů na tři miliony pět se tisíc korun.

„Filmová škola má v Uherském Hradišti své místo a jsem rád, že se zastupitelé města postavili k jejímu financování čelem. Za těch několik let od poslední smlouvy se razantně zvýšily náklady, takže navýšení příspěvků bylo na místě,“ nechal se po odhlasování rozpočtu slyšet starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

44. Letní filmová škola v číslech
Během deseti dnů mohli návštěvníci už 44. ročníku filmového festivalu v Uherském Hradišti shlédnout 235 snímků ve 307 projekcích. Ty doprovodilo 62 položek odborného programu, 9 lekcí filmu, 19 koncertů, 7 divadelních představení a 7 výstav. Asociace českých filmových klubů také v Hradišti udělila pět výročních cen, a to Bahmanu Ghobadiovi, Luboru Dohnalovi, Ivě Janžurové, Petru Korčovi a Miku Leighovi. Nově se filmová škola věnovala virtuální realitě, Industry programu a představila premiéru muzikálového Projekt 100, stejně jako premiéru filmu Jan Palach. Na festivalu se nakonec vystřídalo 5100 akreditovaných diváků.