Květa Fialová opět dojme diváky

„Ukázalo se, že spojení Slováckého divadla a Květy Fialové bylo mimořádně šťastné. Za postavu Maude získala nejvyšší divadelní ocenění u nás cenu Thálie a i ona o našem divadle mluví jako o jejím divadle národním,“ říká ředitel slovácké scény Igor Stránský. „Bylo jen otázkou času, kdy se domluvíme na další spolupráci,“ dodává. O umění charismatické herečky mají zájem i diváci. Vždyť inscenace Harold a Maude je i téměř dva roky od premiéry neustále vyprodaná.

Nebylo ale snadné najít příběh, který by se dnes už slavnému Haroldovi a Maude vyrovnal. Povedlo se to a uherskohradišťské divadlo tak mohlo od úterka naplno začít žít novinkou o těžce nemocném chlapci a jeho posledním velkém boji. „Miluji diváky Slováckého divadla i divadlo samotné. Ale na prvním místě je pro mě představitel Oskara. Hrála jsem už divadlo s mnoha velkými osobnostmi, ale takový pocit, jaký zažívám na jevišti s ním, jsem ještě nepoznala,“ říká o herci a svém životním příteli Josefu Kubáníkovi Květa Fialová, a slibuje tím další herecký koncert. Oskar a růžová paní vzniká v režii hostující Zoji Mikotové, premiéra se plánuje na začátek ledna.

J. A. Pitínský inscenace pro náročné

„Slovácké divadlo nabízí inscenace pro různě náročné publikum. Ti největší divadelní fajnšmekři se už jistě nemohou dočkat novinky režiséra Pitínského Kalibův zločin. Jsem pyšný na to, že i takové klenoty můžeme našim divákům nabídnout,“ říká ředitel divadla Igor Stránský a připomíná heslo, kterým se divadelníci řídí už několik let. „Nehrajeme divadlo pro všechny, hrajeme divadlo pro každého.“ Vypadá to, že je to dobrá cesta. Inscenace režiséra Pitínského , jež se slováckými herci nastudoval, patří k nejcennějším, učí se o nich dokonce na divadelních školách.

„Skutečně dobrých původních her z prostředí moravské či české vesnice není mnoho, román Kalibův zločin K. V. Raise je však látkou, kterou lze bez uzardění srovnat s velikostí Mrštíkových Maryši nebo Preissové slavných her. Silný příběh muže, kterého nerovný a ze strany o mnoho let mladší nevěsty i vypočítavý sňatek a následné intriky tchyně postupně dovedou až k tragickému konci, je napínavým rodinným dramatem,“ slibuje velkou podívanou dramaturgyně inscenace Iva Šulajová. Premiéra hry očekávané s velkou netrpělivostí napříč divadelním světem je v plánu první únorovou sobotu.

Josef Kajetán