Poprockové seskupení Kryštof v čele s populárním frontmanem Richardem Krajčem dokázalo, že jejich skladby oslovují lidi napříč věkovými kategoriemi. Do víru rytmické muziky podpořené poetickými texty i naléhavým Krajčovým hlasem se podařilo vtáhnout zhruba sedm tisíc nedočkavých posluchačů z obou stran pomyslné státní hranice.

Lídr této sedmičlenné kapely se ale z počátku netajil jistými obavami z výsledku jejich vystoupení. „Na akci podobného typu, kdy je naše hudba v silném žánrovém kontrastu, hrajeme vůbec poprvé. Zatím se nám však nestalo, že by s námi posluchači nerezonovali, vždycky se nám je podařilo nakonec strhnout. Proto také doufáme, že to bude stejné i dnes,“ přiznal se těsně před koncertem Slováckému deníku Krajčo, jehož rodinné kořeny z otcovy strany sahají do sousední Drietomy, a babička s dědou dokonce nějakou dobu bydleli přímo ve Starém Hrozenkově.

Ostravsko–havířovský sedmičlenný band vtrhl na pódium krátce po 22. hodině zcela bez rozpaků, což amfiteátr plný národopisně zaměřených posluchačů nečekaně rozvlnilo. Policejní dozor davům posléze nedokázal zabránit, aby jako tsunami bleskově nezaplavily prostor před energií sršící kapelou. Stačilo k tomu málo – Krajčova výzva, ať publikum nesedí jako na Portě a vyrazí na taneční parket. Koncert se posléze stal prezentací hitů, které byly i ve Starém Hrozenkově sborově zpívanými songy. Přes bouřkovou hrozbu tak ve více než hodinové sérii písní způsobily skladby Cosmoshop, Obchodník s deštěm, Tak nějak málo tančím či Rubikon dokonalé souznění mezi interprety a publikem, které si taneční rytmus nepřehlédnutelně užívalo. Po několika přídavcích v závěru neskrýval spokojení ani Krajčo, když zahlásil: „Jsem rád, že se na moravskoslovenských Kopanicích paří i na pop rock.“

Atmosféru si pochvalovali také například manželé Ladislav a Vlasta Zbořilovi, kteří přicestovali na koncert až z Hrobic u Slušovic. „Odjíždíme spokojeni, Kryštof opět nezklamal a vytvořil parádní show,“ poznamenala Vlasta Zbořilová. Její muž Ladislav mohl navíc srovnávat výkon severomoravských bardů z otevřené scény, jaká byla na Kopaničárských slavnostech, s akustickými vystoupeními, jimiž se prezentují v divadlech. „Každé z těch vystoupení je jiné a vyžaduje naprosto odlišné naladění posluchače. Zatímco to divadelní se nese v komorním duchu, koncerty, jaký byl ten dnešní, jsou o energii a radosti z rytmického pohybu. Mně se líbí obě polohy, a také proto odjíždím spokojený i ze Starého Hrozenkova,“ přiznal se Ladislav Zbořil.

Těsně po 23. hodině pak oblohu moravsko–slovenského pomezí opanoval patnáctiminutový ohňostroj.

Kryštof je česká hudební skupina, kterou založili Richard Krajčo, Nikolaj Arichtev, Jarda Blahut, Bisi Architev a Pavel Studník v roce 1994 v Havířově. Již po třech měsících od vzniku absolvovali několik koncertů a zhotovili demosnímek SQĚLE. Po úspěších přišly první komplikace, kapelu opustil kytarista Pavel Studník a Bisi Arichtev. Zanedlouho se však našla náhrada v podobě Marka Sloniny a saxofon obsluhoval Aleš Konieczny, se kterými kapela nahrála druhý demosnímek. Při natáčení třetího demosnímku však kapelu opustili Marek Slonina a Aleš Konieczny, které nahradili Nikos Petros Kuluris a Evžen Hofman. Jako hosté vystupovali Ondřej Kyjonka a Nikos Grigoriadis, kteří s kapelou zůstali. Třetí demosnímek byl natolik podařený, že kapele nahrávací společnost MONITOR-EMI nabídla smlouvu na regulérní nosič. Poslední změnou ve složení byl Jakub Dominik, který nahradil Jardu Blahuta. V tomto složení kapela vystupuje dodnes.