„Setkání je to opravdu tradiční. Letos se koná už počtvrté, byť s mírně upraveným pojmenováním,“ uvedla akci její moderátorka Tereza Horňáková. V programu rozděleném do dvou bloků zatancoval v omlazené verzi folklorní soubor Kalina pod vedením Antonína Žmoly a Martiny Janečkové. Ansámbl nabral nový dech, poctivě trénuje a na jeho výkonu to bylo hodně znát.

Pozvání Kaliny přijal folklorní soubor písní a tanců Handrlák z Kunovic s vedoucí Pavlínou Hrdlíkovou, který doprovázela cimbálovka Čarapa. Domácí Kalinu a dívčí pěvecký sborek Kalinka, který vede Mariana Hrdinová, doprovodila cimbálová muzika Tramín z Buchlovic.

„Pokud by se našel někdo, kdo by nám chtěl snížit věkový průměr, budeme rády. A pokud je tady dnes nějaký náš velký fanoušek, tak pijeme bílé i červené a po vystoupení se budeme po Mýtince volně pohybovat,“ udělala jasno hostům z řad mládenců Martina Horňáková.

Než k tomu ale mohlo dojít, po 20. hodině zapěl dívčí sborek Kalinka a pak Mýtinkafestu dala korunu v nesoutěžní přehlídka osmi verbířů z Kyjovska, Uherskobrodska, Uherskohradišťska a Hanáckého Slovácka.

Nikoli ale verbířů, kteří dřív chodili po domech a verbovali či odváděli matkám syny na vojnu, ale kterým k verbování stačil zpěv i tanec.

Pozornost návštěvníků byla upřena na Antonína Žmolu z Kněžpole, který se letos v červnu stal na Mezinárodním festivalu ve Strážnici vítězem 33. ročníku soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

Sekundoval mu třeba Robin Feldvabel, loni třetí na Zahradě Moravy ve Starém Městě či sourozenci Krausovi z Hodonínska.

„Před každým vystoupením je vždycky lehká nervozita. Trocha adrenalinu totiž dodává tanci ten správný náboj,“ shodli se verbíři.