„K osvěžení poutníků po bohoslužbě jsme si připravili koncert ze skladeb Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Julia Fučíka a Václava Nelhýbla," uvedl dirigent. Poznamenal, že Václav Nelhýbl studoval ve 30. letech minulého století Jezuitské gymnázium na Velehradě. Po válce utekl před komunistickou revolucí do Ameriky.

„Živil se komponováním a stal se uznávaným skladatelem. Jeho kompoziční styl je stejně vrstevnatý jako u Janáčka. Ve světě však Nelhýbla interpretují častěji než Janáčkovu Symfoniettu," zavzpomínal plukovník Blahunek v průběhu osmdesátiminutového koncertu populární české klasické hudby na rodáka z Polanky nad Odrou.

Na Velehradě koncertoval padesátičlenný ansámbl. Jeho plná sestava je ale početnější a tvaruje se podle prostoru, který má na I. nádvoří Pražského hradu pro potřeby státních návštěv. Dirigent Blahunek se netajil zkušeností, že kdykoliv přijede orchestr na Moravu, tak mu prý naši Moravané rozumějí.
„Koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR jsme slyšeli před nedávnem na Pražském hradě. Byl vynikající, stejně jako ten dnešní na Velehradě," svěřil se archeolog Luděk Galuška.