Stejného čísla se totiž dočkaly zatím jen takové klenoty, jako je například Sluha dvou pánů Národního divadla s Miroslavem Donutilem, Shirley Valentine, kterou hraje Simona Stašová, či Hrdý Budžes, v němž exceluje Bára Hrzánová.

„Milí přátelé, ze srdce vám blahopřeju k fantastickému úspěchu. Dobře vím, že rozesmát publikum je podstatně těžší, než je vyděsit. Přeji vám, ať vás diváci i nadále hýčkají svojí přítomností. Hodně zdraví, jasnou mysl a vřelé srdce k tomu. Posílám pusu po větru," vzkázala hradišťským kolegům Bára Hrzánová.

A diváci? Kdo by si myslel, že zájem o komedii pomalu utichá, ten by se velmi mýlil. Nic na tom nemění ani fakt, že Rychlé šípy vidělo za 14 let uvádění přes sto tisíc diváků. Číslo závratně roste i dál. Po absolutně vyprodaném slavnostním 400. představení divadlo hned naplánovalo další reprízu na 6. října. I na ni už v pokladně zbývá posledních zhruba čtyřicet lístků.

Rychlé šípy tak ještě kartami nejúspěšnějších inscenací republiky hodně zamávají.

Tři otázky pro Jindru Hojera

Když divadelníci slavili stou reprízu Rychlých šípů, podařil se jim husarský kousek. Vypátrali totiž skutečného Jindru Hojera, který v době vzniku Rychlých šípů navštěvoval slavný oddíl Jaroslava Foglara. Díky němu se dozvěděli, jak to se vznikem komiksu vlastně bylo.

Jak došlo k tomu, že vaším jménem Jaroslav Foglar pojmenoval jednoho z pětice Rychlých šípů?

Někdy v červnu 1938, tedy po dvouletém členství ve Dvojce, se mě jednou znenadání Jestřáb, jak se Foglarovi říkalo, zeptal, zda by mohl použít moje jméno pro jednoho ze svých chlapců v připravovaném seriálu pro mládež. Jako dítko poslušné svých rodičů jsem odpověděl, že by to nejdřív musela dovolit moje maminka. Tak se jí zeptej, navrhl mi tehdy Jestřáb. Zeptal jsem se a maminka mi doporučila, abych se Jestřába dotázal, co to bude za postavu. Dodnes si pamatuji jeho odpověď: „Neboj se, Jindro, ta postava ti ostudu nikdy dělat nebude!" A tak se ocitlo moje jméno v Rychlých šípech.

Existuje i Mirek Dušín, Jarka Metelka a další?

Nemohu se zbavit dojmu, že pro postavu Mirka Dušína sloužil Jestřábovi další oddílový člen, rovněž Mirek, jeden z mých nejlepších kamarádů. Jiní členové oddílu se ale domnívají, že vzorem pro postavu Mirka Dušína byl Jestřábovi jeden z nejstarších členů oddílu, legendární Láďa Velebil. To všechno jsou ovšem jen dohady. Postava Červenáčka souvisí určitě s Černochem. Spolu s Jumbem nosili totiž na táboře garibaldovské červené čepičky a Jestřáb sám mu jednou řekl: „Černochu, musíš uznat, že v seriálu nemůžu mít černocha, tak budeš Červenáček!" A ostatní do pětice, Rychlonožka, Jarka Metelka? O těch neví nikdo nic.

Jaroslav Foglar několikrát mluvil o tom, že nezveřejnil některá tajemství. Třeba o tom, jak to bylo s Tleskačem, kde skutečně stála Stínadla… Víte vy osobně něco víc než běžný čtenář?

Nevím o nic víc. Rychlé šípy byly časopis pro mládež, ale v oddílovém životě to bylo Jestřábovo tabu, o kterém se nemluvilo.

Poprvé o Rychlých šípech

O Rychlých šípech bylo popsáno mnoho stran, noviny a časopisy uveřejnily desítky rozhovorů nejenom s herci a režisérem, ale také s výtvarnicí, rekvizitářskou a také s mnoha známými osobnostmi, které komedii viděly. Jaký byl historicky první text, který se ve Slováckých novinách objevil?

To bude mela, plantážníci!

Vážení čtenáři Slováckých novin, máme pro vás senza zprávu. Je ale tajná, tak pozor na to! Zjistili jsme totiž, že v našem městě, v Uherském Hradišti, se objevily Rychlé šípy. Protože nám ale tito chlapci neustále škodí a nemají nás rádi, rozhodli jsme se, tedy jmenovitě Dlouhé Bidlo, Bohoušek a Štětináč, že Rychlé Šípy za jejich chováni ztrestáme. Zveme proto všechny hochy, děvčata, jejich rodiče a psy, aby nám v potrestání Rychlých šípů za jejich nesportovní jednání přišli pomoci. Štětináč zná různá kouzla, takže se pomějeme! Počíháme si na ně v jejich klubovně na Malé scéně Slováckého divadla v Uherském Hradišti 9. října večer. Vstupenky si zakupte v pokladně Slováckého divadla. Prodává je paní Svozilová, to je naše kamarádka, tak se jí nebojte. Za utržené peníze vycvičí Štětináč svou novou krysu a pak vám cviky možná předvede. Ale Mirkovi Dušínovi, Jarkovi Metelkovi, Jindrovi Hojerovi, Červenáčkovi a Rychlonožkovi ani muk! Jinak svou cvičenou krysu pustí Štětináč k vám domů!
Za Bratrstvo kočičí pracky vás zdraví Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš. A taky krysa Eulálie. 

Související Dražba po představení Rychlých šípů vynesla 23,5 tisíce korun

Autor: Josef Kajetán