Svou všestranností ozářila davy a letos si z uherskohradišťské filmové školy za přínos tuzemské kinematografii odnáší Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

S účastníky 44. Filmovky se o své zážitky přijela podělit ve středu.

Je deset minut do půl čtvrté a velký stan se rychle plní lidmi.

Po lehké přepršce je ve stanu jako v pralese, což se ovšem perfektně hodí k hlavnímu motivu celé Filmovky.

Přesně v půl čtvrté na pódium nenápadně vstupuje energická herečka Iva Janžurová.

Byť si nekončící potlesk náležitě užívá, s pokorným úsměvem usedá na sedačku.

„K herectví mě vlastně přivedl můj starší bratr Pavel, který mi ukazoval různé grotesky a od něho jsem pak chytla takové to komediální zrno,“ vzpomíná na své herecké začátky usměvavá umělkyně.

Letní filmová škola 2018.  Iva Janžurová
OBRAZEM: Iva Janžurová navštívila Letní filmovou školu

U Hrubína vynikly sykavky

Po lehkém osvěžení pokračuje příběhem o tom, s jakými obtížemi se do této branže dostala.

„Paní učitelka Fibirchrová o mně sice řekla, že mám talent, když ale ode mě slyšela Hrubínovu báseň, vytkla mi sykavky. Takže já, protože jsem se herečkou toužila stát, jsem si nechala nalepit druhé zuby. Takže si určitě dokážete představit, jak jsem asi vypadala,“ se smíchem baví publikum Iva Janžurová.

Po 20 minutách barvitého vyprávění se rozezvoní hlasitý telefon.

Lidé se po sobě podezřívavě dívají, ukazuje se však, že je to sama herečka, která si telefon neukázněně zapomněla vypnout.

S klasickou elegancí však ze situace lehce vybruslí, telefon totiž nepokládá a nabízí tak účastníkům zcela exkluzivní rozhovor se svou dcerou.

„Mami, a pila jsi už dneska dost vody?“ ozývá se z telefonu. Načež publikum propukne v mohutný smích.

Návštěvníci folklorního programu měli možnost zhlédnout tradiční oblékání krále, který je oděn v ženských šatech. Oblékání má za úkol jeho matka a pomocnice, většinou se odehrává v temné komoře a v soukromí.
VIDEA: Vlčnovský král: musel umět jezdit dobře na koni a být počestný

Energii vyzařující Iva Janžurová, nabitá přízní publika, se poté rozpovídá o plejádě svých filmů, partnerů či divadelních angažmá.

„Nějakou dobu jsem nemohla hrát. Tak jsem se byla na ústředí zeptat proč. Ten papaláš, co tam seděl, mi odpověděl, že už jsem si zahrála dost a musím dát možnost také i jiným herečkám, že je to tak férové,“ připomíná ne příliš šťastné období Iva Janžurová.

Po takřka 2 hodinách se lidem ze stanu po vyprávění neuvěřitelně pozitivní dámy skoro až nechce odcházet.

„Ivu Janžurovou jsem vždycky obdivovala, její komediální výstupy jsou naprosto úžasné. Je to vážně paní herečka s velkým H,“ uvádí jedna z nadšených účastnic festivalu Gabriela Řádková.

Autorka: Kateřina Večeřová