Lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB) už přijali první pacienty s vážnými zdravotními problémy způsobenými právě těmito nemocemi. Doporučují proto všem návštěvníkům lesa nosit oblečení s dlouhými rukávy a po návratu domů se důkladně prohlédnout.

Protiepidemický odbor Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) zatím žádné ohnisko výskytu nakažených klíšťat nevymezil. „Podle doposud vykazovaných onemocnění ale můžeme nepřímo usuzovat na možná ohniska v oblasti Želechovických a Lipských Pasek a v oblasti Vlachovy Lhoty, kde už jsme i v minulosti onemocnění zaznamenali. Mezi dlouholetá ohniska pak patří na Uherskohradišťsku oblast Jankovic, Košíků a na Zlínsku Luhačovice,“ upozornila na místa s možným výskytem nakaženého hmyzu vedoucí Odboru Protiepidemického KHS ZK Hana Tkadlecová.

Klíšťata podle ní přenášejí řadu nebezpečných onemocnění. „V našich podmínkách je to především lymská borrelióza a klíšťová encefalitida, výjimečně ale i tularémie,“ připomenula Hana Tkadlecová.Nap­říklad lékaři v KNTB ve Zlíně už přijali první nakažené pacienty. „Momentálně v infekčním oddělení nemocnice hospitalizujeme jednoho pacienta s boreliovou meningitidou, zánětem mozkových blan. Před týdnem jsme propustili pacienta, který měl prokázaný zánět srdečního svalu. To byly dva nejzávažnější případy onemocnění boreliózou,“ sdělila mluvčí KNTB Karla Havlíková. „Kromě toho bylo v infekčním a neurologickém oddělení KNTB léčeno několik pacientů s klíšťovou encefalitidou,“ doplnila mluvčí.

Podle zlínského zoologa Dušana Trávníčka z Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně číhají klíšťata většinou v trávě nebo na keřích. „Čekají na teplokrevná zvířata. Na srny, na kočky nebo i na člověka,“ vyjmenoval .

Odborníci doporučují návštěvníkům lesa se už na začátku sezóny nechat proti klíšťatům očkovat. „Riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou není takové, aby lidé museli omezovat své aktivity v přírodě. Nicméně je vhodná prevence: vhodné oblečení, správné používání repelentů, prohlídka po návratu a včasné odstranění klíštěte,“ doporučila Tkadlecová.Receptů, jak odstranit zakousnuté klíště, existuje nepřeberné množství. „Nejsprávnější postup? Nasadit si rukavice, místo vydesinfikovat, navlhčit tampónek s mýdlem, olejem nebo krémem, chvíli nechat působit a poté krouživými pohyby klíště vykroutit. Je jedno, na kterou stranu. Nakonec je vhodné místo opět vydesinfikovat a v následujících čtrnácti dnech ho ještě sledovat,“ poradila zlínská lékařka Kateřina Hráčková.

Ve Zlínském kraji žije, v porovnání s dalšími oblastmi v republice, nakažených klíšťat poměrně nízký počet. „V loňském roce jsme vykázali dvacet případů klíšťové encefalitidy, což je třeba v porovnání s Jižními Čechami málo. Počet lokalit ve Zlínském kraji se zachycenými onemocněními se ale zvyšuje,“ uvedla Tkadlecová.Z Již­ních Čech se na Moravu vrátil i klíšťový rekordman. „Při sjíždění řeky Otavy jsem si v Jižních Čechách lehl do trávy a zakouslo se do mě celkem sto dvacet klíšťat. Kamarádky je pak ze mě sundávali skoro hodinu. U nás na Moravě jsem nikdy nic podobného nezažil,“ popsal dovolenkový zážitek vodák Jaroslav Vacek, který nakonec ze souboje s klíšťaty vyvázl se zdravou kůží.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.