Něco podobného si před časem řekl šestašedesátiletý uherskobrodský patriot Jan Kment a v prosinci minulého roku uspořádal v prostorách stylové kavárny Café Club své první Posezení u gramofonu. To mělo tento pátek druhé pokračování.

„Gramofon je také patřičně označen názvem Nostalgia. Na besedě pouštím desky se šlágry čtyřicátých až šedesátých let. Každý si tak přijde na to své a obě akce měly obrovský ohlas,“ tvrdí Kment. Jeho slova potvrzuje fakt, že už týden před pátečním posezením byla všechna místa beznadějně rezervována. „To způsobilo řadu nepříjemností, protože přicházeli další a další lidé, ale neměli si kam sednout a museli zase odejít. Jejich požadavky, abych příště akci přesunul do větší místnosti, splnit nemohu. Nemělo by to atmosféru, musím procházet mezi lidmi a vnímat jejich reakce,“ obhajuje organizátor Kment prostory klubu vyzdobeného uměleckými díly.

Šťastlivci, kteří si své místo rezervovali včas, se tak mohli ponořit do rytmu swingu přerušovaného praskáním krátce hrajících gramofonových desek. „Dnes samozřejmě existují super nahrávky vyčištěné od veškerého šumu a praskotu. Jenže kdybych koupil CD se třemi hodinami hudby z padesátých let a pustil jej, za půl hodiny by tady všichni spali,“ míní hudební fajnšmekr, jehož poutavé vyprávění historek vyplňovaly pauzy mezi jednotlivými songy. Ty byly z velké části tuzemské produkce, dominovaly legendární orchestry Karla Vlacha a Gustava Broma.

„Dnes se podle mě potýkáme s nedostatkem výborných českých textařů. Dříve se i třeba na cizí melodii složil pěkný český text a my jsme si ty písně potom pobrukovali. Třeba Jiří Suchý produkoval měsíc co měsíc nějakou melodii s textem, která šla sama do uší. Dnes se většinou pouští anglo-americké verze, které si nikdo prozpěvovat nebude,“ upozorňuje Kment, který hrál v letech 1961–1970 na klavír v uherskobrodském orchestru Lux.

Milovníci starých šlágrů a hitů, na které se tentokrát nedostalo, nemusí zoufat. Jan Kment pro ně další „gramofon“ opráší už v březnu.

#nahled|https://g.denik.cz/62/10/jan_kment_gramofon_230111_02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/62/10/jan_kment_gramofon_230111_02.jpg|Jan Kment pouštěl swingové hity 60. let.#