To je výběr chuťovek, které nabídl v sobotu devátý ročník plesu kamnomilů v hostinci U Burdů v Jalubí.

Každé takové taneční a zábavné setkání majitelů a příznivců kachlových kamen má své hosty, byl jím kromě již těch zmíněných, spisovatel, publicista a bývalý šéfredaktor Slováckého deníku Jiří Jilík. Ten přiblížil návštěvníkům bálu kamnomilů vznik Sdružení přátel kachlových kamen v Jalubí a historii jeho plesů. Pak příznivcům kachláků přečetl z jeho knihy Jdu Slováckem krásným fejeton Nedakoňská zabijačka.

Ještě než přišli do sálu první plesající, musel majitel hostince Ladislav Burda spolu s prezidentem Spolku kachlomilů Františkem Večeřou rozpálit šamot ve dvou velkých kachlových kamnech. Ta svým tepelným komfortem burcovala víc než stovku příznivců kachláků, krbů a sporáků ze Slovácka a jeho okolí k ochutnání jídel z Burdovy domácí kuchyně.

O přestávkách mezi tancem, který se na parketu rozproudil až kolem 22.hodiny, vzpomínali kamnomilové na staré i současné kamnáře, ale i na to, který z nich komu kachláky stavěl. „Jenom v Jalubí postavili velehradští kamnáři Stanislav Körber a Ladislav Malina dvacet kachlových kamen a krbů. Další stovky kamen od nich a jiných kamnářů vyzařují sálavé teplo v domácnostech Slovácka,“ prozradil prezident jalubských kamnomilů František Večeřa.