Úvodem devátého rodinného tvořivého programu, který nesl název Březen, za kamna vlezem, se účastníci dozvěděli o historii a tradici kachlových kamen a krbů od Dany Menouškové, autorky nedávno skončené výstavy ve Slováckém muzeu, která nesla název Krása, která hřeje.

V druhé části rodinného programu zhlédli jeho malí i dospělí účastníci malou výstavku obrázků starobylých kamen z dílny Dany Menouškové, ale také těch veselých topidel, s jakými se člověk v běžném životě nepotká. Ty vytvořili studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště. Na jejich vtipné obrázky navázala třetí část tvořivého programu. Ta už se ale neubírala vážnou cestou o kamnech. „Děti i dospělí pak ruku v ruce tvořili za pomoci barev, štětců, pastelek či modelovací hlíny spíše kamna legrační. Stručně řečeno, devátý rodinný tvořivý program se nesl v duchu – o kamnech převážně vážně i nevážně,“ poznamenala s šibalským úsměvem vedoucí Galerie Slováckého muzea Marie Martykánová.

Že radosti bylo na její straně, ale i malých a dospělých účastníků dostatek, to prozrazovaly zářící oči a spokojenost na jejich tvářích. „Bylo tu moc dobře. Celé dvě hodiny jsme se sestrou Jarmilou modelovaly veselá kamna,“ svěřila se pětiletá Petra Vysloužilová z Uherského Hradiště.

Tvořivého odpoledne v Galerii Slováckého muzea se zúčastnili Jiří Rychlík s rodinou z Uherského Hradiště a jeho bratr Martin z Jalubí. „I když bylo v sobotu venku moc pěkné počasí, vyplatilo se zúčastnit se této akce. Fungovala při ní tvořivá a přátelská atmosféra. Bezmála dvě hodiny jsme vytvářeli veselá kamna, na nichž se ohřívají jalubští pejsci,“ prozradil Jiří Rychlík.

Zdeněk Skalička