Na jarmark do Bojkovic za ohňovou show, středověkým kolotočem i kulturním programem

Kdy: pátek 18. prosince až neděle 20. prosince
Kde: Bojkovice

Tillichovo náměstí v Bojkovicích si užije své první předvánoční trhy. Nové náměstí dokončené letos na jaře se na tři dny zahalí do vůně vánočního punče, dětského pokřikování a řady hudebních vystoupení.

Tillichovo náměstí bude od pátku 18. prosince do neděle 20. prosince hostit první Bojkovský vánoční jarmark. Ten vypukne v pátek ve tři hodiny odpoledne a po celé tři dny se postupně na pódiu budou střídat představení hudební i taneční. „Při pátečním zahájení vystoupí folklórní soubor Světlovan a mužský pěvecký sbor Vavřineček za doprovodu cimbálové muziky Jaroslava Pavlíka, na závěr zahraje country kapela Mudrlanti," vyjmenovala část pátečního programu Eva Hamrlíková z Muzea Bojkovska.

V sobotu a v neděli obohatí jarmark také ohňová show v podání komediantů na chůdách Chůdadlo či možnost povozit se na středověkém kolotoči. „Každý návštěvník se také může vydat do živého Betléma, který bude kousek od náměstí v domě u Hamrlíků. Živý Betlém připravují skauti z Bojkovic ve spolupráci s Muzeem Bojkovska," řekla Hamrlíková. Jarmark doprovodí středověcí muzikanti Huncfut, ženský sbor Plkotnice nebo třeba pěvecký sbor Nota Bene. 

Rodinná výstava představí díla čtyř umělců

Kdy: pátek 18. prosince v 17.00 hodin
Kde: Galerie Panský dům v Uherském Brodě

Uherský Brod – Díla čtveřice umělců, které spojují stejné kořeny, si mohou prohlédnout všichni, kdo zavítají do Galerie Panský dům  v Uherském Brodě na příhodně pojmenovanou výstavu Je to v rodině. Díla dědečka, strýce, dcery a samotné organizátorky Evy Jandáskové se představí veřejnosti v pátek 18. prosince v pět hodin večer na vernisáži rodinné výstavy. „Můj dědeček Josef Flekáč maloval obrazy inspirované lidovými motivy a okolní krajinou. Byl v Brodě poměrně oblíbený, a já jsem si řekla, že by bylo pěkné uspořádat výstavu jeho děl, dokud si na něj někdo pamatuje," popsala impuls pro vytvoření expozice Jandásková.

Jelikož však malíř Josef Flekáč nebyl jediný, kdo se v rodině Evy Jandáskové věnoval umění, rozrostla se výstava o tvorbu tří dalších umělců. „Budou tam díla mého strýce Josefa Herčíka, jeho grafiky a známky, a také fotografie mé dcery Jitky Fučíkové," představila další umělecky založené členy rodiny Jandásková a dodala, že expozici doplní také její kresby.

Vernisáž doprovodí hudební vystoupení kapely Žlutá ponorka a úvodní slovo ředitele Domu kultury v Uherském Brodě Jaroslava Mikulíka. Výstava bude v Galerii Panský dům ke zhlédnutí až do 15. ledna 2016.

Vánoční jarmark v Uherském Hradišti

Kdy: až do úterý 22. prosince
Kde: Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Hypnos bude na Míru točit své první koncertní DVD

Kdy: sobota 19. prosince
Kde: klub Mír v Uherském Hradišti

Celkem devět kamer. Takovou asistenci bude mít v sobotu 19. prosince v prostorách hradišťského klubu Mír deathmetalová kapela Hypnos. Ta se opět po několika měsících vrací na domovskou scénu v rámci téměř již tradičních předvánočních koncertů. A návrat to bude s plnou parádou. Skupina se totiž rozhodla na Míru natočit své historicky první koncertní DVD. „Čtyři kamery z toho počtu budou zabírat pouze bubeníka Pegase. To má na starosti polská společnost Drummers from Hell, která se přímo specializuje na natáčení metalových bubeníků z celého světa," prozradil jednu ze zajímavostí sobotní štace kapelník Hypnosu Bruno. I díky pořizovanému záznamu na DVD čeká návštěvníky koncertu speciální projekce. „Chtěli bychom, aby to byl největší koncert Hypnos, jaký jsme doma kdy odehráli a budeme se snažit, aby byl pro všechny přítomné zážitkem. Kde jinde bychom měli natočit své první oficiální DVD než na scéně, která nás takříkajíc udělala a která vždycky stála silně při nás," dodal Bruno. Zároveň také uvedl, že se bude jednat minimálně do prázdnin 2016 o poslední koncert Hypnos v Čechách, a to z důvodu nahrávání již pátého alba kapely, které ponese název The Whitecrow. Právě jeho součástí bude také koncertní DVD s titulem The Livecrow. Nové album se začne nahrávat v únoru, opět pod taktovkou norského producenta Børge Finstada, který speciálně přiletí do bzeneckého studia Shaark.

Sobotní večer na Míru odstartují ve 20 hodin Dysangelium z Pardubic, ty posléze vystřídají němečtí veteráni Purgatory, kteří se v Hradišti představili například už v roce 1994 ve společnosti Američanů Cannibal corpse.

Hradišťský kostel bude hostit benefiční koncert

Kdy: sobota 19. prosince v 16.00 hodin
Kde: kostela Sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti

Již neodmyslitelnou součástí vánočních svátků v Uherském Hradišti se stává také Benefiční adventní koncert. I letos přivítá všechny své příznivce v prostorách kostela Sv. Františka Xaverského v centru Uherského Hradiště. Stane se tak v sobotu 19. prosince. Od 16 hodin jeho prostory rozezní tóny Slováckého komorního orchestru i koncertního mistra Kristiny Hrubé Czajkovské. Chybět nebudou ani hosté, mezi něž patří například flétnista České filharmonie Roman Novotný či houslistka Viktorie Pípalová ze Základní umělecké školy Slovácko. Koncert pořádá Uherskohradišťská nemocnice.

Drslavice zvou na výstavu panenek i štěpánské zpívání

Kdy: neděle 20. prosince - neděle 27. prosince
Kde: Drslavice

Stovky různých panenek nabídne výstava v Drslavicích v Obecním domě od 20. do 27. prosince. V neděli 20. prosince ve tři hodiny odpoledne otevře své brány Výstava panenek v Drslavicích, jejíž součástí je také průřez největší sbírkou panenek v České republice Moniky Chmelařové a celá kolekce Zdeňky Mudrákové ze Zlína. (více čtěte ZDE)

Předvánoční zpívání v Záhorovicích zakončí ohňostroj

Kdy: sobota 19. prosince od 14.00 hodin
Kde: hřiště za školou v Záhorovicích

Připomenout si blížící se vánoční svátky je jeden z cílů akce, která se o tomto víkendu uskuteční v Záhorovicích. Tamější hřiště za školou bude totiž v sobotu 19. prosince od 14 hodin hostit Předvánoční zpívání. (více čtěte ZDE)

Na vánočním Slováckém večeru Olšavy vystoupí i Jitka Šuranská

Kdy: sobota 19. prosince v 19.30 hodin
Kde: Dům kultury v Uherském Brodě

Už po sto třicáté sedmé se sejdou milovníci folkloru, cimbálové muziky a především dobré zábavy v sobotu v 19.30 v Domě kultury v Uherském Brodě na Slováckém večeru. (více čtěte ZDE)

Muzeum keramiky naladí na Vánoce

Kdy: neděle 20. prosince od 16.00 hodin
Kde: muzeum keramiky v Tupesích

Vánoční atmosféra pohltí o čtvrté neděli adventní Muzeum keramiky v Tupesích. V jeho dvorním traktu uspořádá v 16 hodin kulturní komise obecního úřadu tradiční vánoční zpívání spolu s festivalem chutí a dobrot. (více čtěte ZDE)

Vánoční koledy se ponesou nádvořím Muzea Na Mlýně

Kdy: neděle 20. prosince
Kde: muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

Čtvrtá neděle adventní 20. prosince bude v Dolním Němčí ve znamení pořadu s názvem Vánoční koledování. Konat se má v areálu tamního Muzea Na Mlýně pod pořadatelskou taktovkou Národopisného krúžku Dolněmčan, který v programu vystoupí také. V pásmu se od 17 hodin představí dětská cimbálová muzika Šáteček, dětský národopisný krúžek Dolněmčánek, dětská dechová hudba pod vedením Antonína Daníčka, Dolněmčanská pětka, ženský pěvecký sbor Tetičky a mužský pěvecký sbor Dolněmčané.

Pozvánka na následující víkend

Hostem Hradišťanu ve velehradské bazilice bude Slovácký komorní orchestr

Kdy: sobota 26. prosince
Kde: bazilika na Velehradě

Svátek svatého Štěpána je u nás už tradičně spjatý s koledou a koledováním, tradici zachovává i Velehrad. Na Štěpána 26. prosince v 16:30 hodin pořádá ve zrekonstruovaných prostorách velehradské baziliky koncert Hradišťanu s Jiřím Pavlicou. Tradicí také zůstává, že si Hradišťan na koncert zve velmi zajímavé hosty. „Výjimkou nebude ani letošní rok, kdy jeho pozvání přijal Slovácký komorní orchestr v čele s vynikajícím houslistou Jiřím Pospíchalem, jež se věnuje klasické hudbě v tradičním pojetím," poznamenal starosta Velehradu Aleš Mergental. Další hosté, kteří přijali pozvání a doplní tak pomyslný čtyřlístek, jsou pěvecké sbory Stojanova gymnázia Velehrad a Gymnázia Uherské Hradiště se sbormistry Filipem Mackem a Jakubem Tomalou. Čistý výtěžek koncertu bude již tradičně příspěvkem na opravy baziliky. 

Kněžpole rozsvítí svůj betlém

Kdy: neděle 20. prosince
Kde: Kněžpole

Prostory před kostelem sv. Anny v Kněžpoli budou od tohoto víkendu opět zářit. A to díky akci Rozsvícení kněžpolského betlému, která se letos uskuteční už potřetí. (více čtěte ZDE)