Den medu a medoviny na Modré

Kdy: sobota 22. srpna od 11.00 - 16.00 hodin
Kde: archeoskanzen Modrá

 Medový jarmark; Medu lízání; Košt medovin; Jak se peklo zadlužilo - divadelní společnost J. K. Tyla Buchlovice; Hod kopím O Modřanské žihadlo; Vyhlášení výsledků koštu "Král medoviny 2015"; Soutěž družstev o stloukání másla + ochutnávka. Hudební doprovod Lončáci z Modré, ukázka výroby keramiky, kováři, soutěže a kvíz pro děti, jízda na koni.

Újezdec se rozloučí s prázdninami rockovou hudbou

Kdy: sobota 22. srpna
Kde: areál výletiště Hliník v Újezdci
Program pro děti i milovníky rockové hudby. To na sobotu 22. srpna nachystali pořadatelé v obci Újezdec. Tamější areál výletiště Hliník bude totiž bude hostit akci s názvem Újezdecké rockování 2015, která bude zároveň symbolickým loučením s končícími prázdninami. Vše odstartuje v 17 hodin zábavou, hrami a soutěžemi pro děti a mládež. O dvě hodiny později se pak areálem rozezní tóny rockové a metalové hudby. Téměř místními jsou dvě death metalová uskupení S.W.A. z Velké nad Veličkou a Bestial Therapy z Moravského Písku. Ty doplní hardcoreový hosté z Myjavy s návzem O.M.F. a hard rockové uskupení Pusty Fox z Ostravy. Akci pořádá Kulturní komise při Obecním úřadě Újezdec. (Kor)

Komňanští hasiči oslaví 130 existence dětským požárním útokem

Kdy: sobota 22. srpna od 15.00 hodin
Kde: sokolovna Komňa
Kulaté výročí uplynutí 130 let od svého vzniku oslaví v sobotu 22. srpna Sbor dobrovolných hasičů v Komni. Program zahájí v 15 hodin průvod obcí směrem k sokolovně, samotné oslavy vypuknou v 15.30.

Zahrnovat budou lákadla v podobě ukázky požárního útoku dětí, cvičení se žebříky i výstavu fotografií a hasičské techniky. V 16 hodin dojde ke slavnostnímu předání ocenění hasičům, na něž v 17 hodin naváže taneční zábava. K tanci a poslechu bude během celého dne hrát dechová hudba Březovjané. (abr)

Hudební minifestival Šroubek pozval Jitku Šuranskou

Kdy: sobota 22. srpna v 19.00 hodin
Kde: před velehradskou bazilikou
K srpnu na Velehradě už tradičně patří hudební minifestival Šroubek, který už podeváté uspořádá Matice velehradská. Už loni posunula Matice jeho osmý ročník o týden dříve, než bývalo zvykem, a dříve bude i ten letošní. Uskuteční se v sobotu v 19 hodin u sedmdesátimetrové ohradní zdi pod sochami osmi světců na severním nádvoří před velehradskou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. „Dramaturgickým záměrem je dát prostor interpretům, pro které je důležitá jak hudba, tak také slovo – sdělení – a to v místě, které symbolizuje zrod naší kultury", uvedl jeden z pořadatelů a místopředseda Matice velehradské Petr Hudec.

Pozvání na devátý ročník přijala zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská, rodačka z Kudlovic, členka Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a držitelka ceny Anděl 2013 v kategorii World music. Na minifestivalu Šroubek se představila v jeho třetím ročníku s Jiřím Plockem. Letos si jako hosta přizvala Mariana Friedla, hudebníka, producenta a pedagoga. Koncertovat budou na Velehradě ještě Bezobratři, world music-experimental Brno, kteří vycházejí z kořenů moravské a slovenské lidové hudby.

Pořadatelé věří, že akci nebude nutné jako loni přesunout kvůli deštivému počasí pod střechu. V případě, že ano, pak to bude nikoliv do Zimního sálu Stojanova gymnázia, ale do sálu kardinála Tomáše Špidlíka ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje. ⋌ (zs)

Pochod připomíná začátek 20. století

Kdy: sobota 22. srpna v 9.30 hodin
Kde: škola Suchov
Mužský sbor Vlčnov, Cimbálové muziky Jana Grabce a Miroslava Minkse, soubor Suchovjan a potomci suchovských republikánů nebo zástupci okrašlovacího spolku Calma z Luhačovic se představí v sobotu na Ozvěnách Horňácka. Jejich podtitul nese název Cestami suchovských republikánů. Sraz účastníků je v 9.30 hodin u suchovské školy, sídla Suchovské republiky. O hodinu později bude putování zahájeno přes vrch Háj do Velké nad Veličkou. Tam v 15 hodin začne program Ozvěny Horňácka u domu folkloristy, zpěváka, tanečníka, hudebníka a sběratele lidových písní Martina Zemana (1854 až 1919). Pochod je připomenutím historie Horňácka. „Začátkem dvacátého století tak chodívali i republikáni ze Súchovské republiky. Průvod mívá asi šedesát lidí, do toho hraje cimbálová muzika. Lidé bývají oblečení do krojů a historických úborů," popsal pochod starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný. ⋌(zs, rod)

V Jalubí chystají na neděli tradiční dožínky

Kdy: neděle 23. srpna
Kde: Jalubí
„Těším se, že po pár deštivých dnech tohoto týdne, bude v neděli pěkný slunečný den, abychom si mohli užít tradičních dožínek a vykročit si při nich přes celou vesnici nastrojeni v krojích," neskrývá svoji útěchu z pěkného počasí jalubský Michal Horák. S manželkou Evou budou jako hospodáři hlavními postavami nedělních dožínkových slavností v Jalubí, která si před měsícem připomenula 750 let od svého založení.
Krojová chasa si dá hodinu a čtvrt po nedělním obědě sraz v areálu U Pavouka. Patnáct minut na to vyrazí pro hospodáře a v jejich čele se pak vydá dožínkový průvod k místnímu kostela sv. Jana Křtitele, kde se uskuteční děkovná mše svatá. Po ní se krojovaní i nekrojovaní sejdou opět zahrádkářském zařízení U Pavouka, kde budou k tanci a poslechu budou vyhrávat Buchlovjané a domácí cimbálová muzika Střešňa. Pořadatelem dožínek v Jalubí bude tamní folklorní soubor Střešňa a místní organizace KDU-ČSL. (zs)

Věřící se v neděli vydají na mši do kaple sv. Rocha

Kdy: neděle 23. srpna
Kde: Park Rochus v Uherském Hradišti
Příjemné setkání věřících spojené s hudebním zážitkem i letos nabídne tradiční Jarošovská pouť. Ta se uskuteční v neděli 23. srpna v kapli svatého Rocha v Parku Rochus u uherskohradišťské místní části Jarošov. Kaple byla do podoby poutního kostelíka obnovena v roce 2009, vystavěna byla jako připomínka morové rány z roky 1680.

„Mše začne v 10.30, po ní bude následovat vystoupení pěveckých sborů z okolí," popsal program předseda Spolku přátel kaple sv. Rocha Zdeněk Pícha. Návštěvníci se mohou těšit také na občerstvení. (abr)