Umělci moravsko-slovenského pomezí oslaví 25 let výstavou

Kdy: pátek 16. října od 17.00 hodin
Kde: Galerie Panského domu v Uh. Brodě

Název Čtvrt století nese výstava pořádaná k 25. výročí založení Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí. Vernisáž dvaadvaceti výtvarníků, mezi něž patří například Milan Bouda, Libor Velan nebo Dana Šumíčková, se uskuteční v pátek 16. října v 17 hodin v Galerii Panského domu v Uherském Brodě. Na úvod promluví Milada Frolcová a o hudební doprovod se postará Mužský pěvecký sbor S.E.N. ze Strání a Jaroslav Jeřábek. „Hostem výstavy bude čestná členka sdružení Františka Andresičová, in memoriam," doplnil za organizátory umělec Vlastimil Mahdal. (abr)

Slovácko ve filmu startuje v kině Máj komedií U svatého Antoníčka

Kdy: sobota 17. října ve 20.00 hodin
Kde: kino Máj v Uherském Brodě

Přehlídku filmů natočených na jihovýchodní Moravě nabídne už druhý ročník Slovácka ve filmu. Akce vypukne v sobotu 17. října ve 20 hodin v kině Máj v Uherském Brodě promítáním komedie U svatého Antoníčka.

„Vybrali jsme filmy různých žánrů i umělecké úrovně. Slovácko ve filmu je pestrou přehlídkou, která má diváky zasvětit nejen do zákulisí vzniku jednotlivých děl, ale stručně je také seznámit s dobou, v níž byly filmy natočeny. Přehlídka má představit i díla, která se na televizních obrazovkách dnes prakticky neobjevují," uvedl dramaturg a lektor cyklu Petr Slinták.

Před filmem i po něm se uskuteční ochutnávka vína firmy Juřeník Žďárský. Po představení bude následovat neformální posezení u cimbálu ve foyer kina. Mezi další filmová lákadla budou až do června příštího roku patřit například snímky Její pastorkyně, Plavení hříbat nebo dokument Jeden rok.

Hokejová show pro Korunku láká na brodský zimní stadion

Kdy: sobota 17. října od 16.00 hodin
Kde: zimní stadion v Uherském Brodě

Milovníci dobré zábavy se mohou těšit na sobotu 17. října. Úderem 16. hodiny odpoledne se na zimním stadionu v Uherském Brodě totiž bude konat exhibiční hokejové utkání hvězdného týmu HC Olymp v čele s Martinem Dejdarem. Odpoledne s názvem Hokejová show pro Korunku začne zábavným programem od 14 hodin.

Tradiční císařské hodování ovládne Slovácko

Kdy: sobota 17. října a neděle 18. října
Kde: v Babicích, Tupesích, Nedakonicích, Boršicích, Podolí, Březolupech, Prakšicích-Pašovicích, Jarošově, Mařaticích a Uherském Ostrohu

V Tupesích se hodová chasa sejde úderem sobotního poledne u tamní tělocvičny, aby si za doprovodu Slovácké kapely Romana Horňáčka došla nejprve pro mladší stárky Kateřinu Kedroňovou a Štěpána Gejdoše, pak pro jeho bratra Matěje, vládce hodů. „Starší stárkyni, Lucii Fryštákovou z Boršic, si její přítel Matěj, doprovázený chasou a občany, vyzvednou v Muzeu keramiky," informoval starosta obce Oldřich Vávra, který by měl hody povolit u obecního úřadu 16 hodin. Než se tak stane, zastaví se hodaři v areálu Orlovny, kde se představí písničkami a tanci chasa, dětský folklorní soubor Čutora a cimbálová muzika Džbánek. V sobotu i v neděli večer bude v tělocvičně školy hrát k tanci i poslechu Slovácká kapela a cimbálová muzika Olšava s primášem Zubrem.

Císařské hody s právem jsou ustáleným pojmem v Babicích. Chasa si tam vyšlápne pro mladší stárky
Miroslava Káňu a Martinu Janečkovou, ale i pro ty starší, Ondřeje Matochu a Petru Janečkovou, od Krájanky. V 16.30 hodin je bude v areálu U Střešně čekat starostka obce Martina Horňáková se členy rady. „Budeme v krojích. A protože hody budu povolovat ve funkci starostky poprvé, určitě je povolím a se členy rady si se stárky zatancujeme," nechala se slyšet první žena obce. Hodová zábava bude po oba víkendové dny od 19.30 hodin v babickém kulturáku. Na nedělní obchůzku dědinou vyrazí chasa ve 13 hodin od Muzea Pytláctví. O tři hodiny později se sejde na požehnání v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

S plnou krojovou parádou budou probíhat císařské hody v Nedakonicích. Jejich neomezenými vládci budou v roli starších stárků Jan Hyrák s Barborou Burdovou, mladšími pak Ondřej Králík s Nikol Dvouletou. Chasa si je bude postupně vyzvedávat mezi 14 až 16 hodinou. „Pro moje první povolení hodů ve funkci starosty si stárci dojdou v 16 hodin do rybářského areálu Sádky. Tam je doprovodí chasa s občany. A bude tam veselo, protože se představí děti z mateřinky a základní školy, mužský a ženský sbor z Nedakonic," zve jejich starosta Jaromír Klečka příznivce hodové veselí do vesnice. Netají se tím, že obec letos navýšila příspěvek na pohoštění a údržbu krojů i muziku na 35 tisíc korun.