Tuto neuvěřitelnou skutečnost potvrdilo oficiálně v těchto dnech zahájení propagační kampaně a předprodeje vstupenek.

Sám fakt, že tato žijící legenda zařadila Uherský Brod do kalendáře svého celosvětového turné, vyvolává řadu otázek. Brodský koncert je totiž kromě koncertu v Praze jeho jedinou zastávkou ve střední Evropě. Nebude hrát ani v Mnichově, ani ve Vídni, ani ve Varšavě, ani v Budapešti, ale bude hrát v Uherském Brodě. Jak a komu se vlastně podařilo Johnnyho Wintera do Brodu pozvat? Odpověď je jednoduchá a většině brodských příznivců rockové hudby dobře známá. Dvojice kamarádů, Borek Kunc a Roman Václavík, již delší dobu organizuje, kromě klubových vystoupení, ve spolupráci s Domem kultury a za podpory několika sponzorů koncerty, na nichž se již představily takové hvězdy světové bluesrockové muziky, jakými jsou britští Ten Years After, američtí Imperial Crowns, Studebaker John, Walter Trout, Sugar Blue, Hiram Bullock, nebo australan Rob Tognoni. Dům kultury v Uherském Brodě se tak jejich zásluhou stal, i díky vždy skvělému přijetí koncertů publikem, centrem hudebního dění, které svým významem zdaleka přesahuje hranice města i regionu. Tato skutečnost, společně s při těchto akcích získanými nenahraditelnými osobními kontakty umožnila pořadatelům úspěšně „zalovit“ až takhle vysoko.

Johnny Dawson Winter III, se narodil 23.2.1944. O místu jeho narození se vedou mezi odborníky spory, Wintrova oficiální internetová biografie uvádí Beaumont v Texasu, některé bluesové encyklopedie pak říkají Leland v Mississippi. Pokud by platila druhá verze, pak by Johnny už od narození nasával vzduch mississippské delty, což by zřejmě mohlo ovlivnit jeho celoživotní hudební zakotvení. Faktem je, že odmalička vyrůstal v Beaumontu, kde také ve čtrnácti letech, spolu se svým bratrem Edgarem založil první kapelu. Popisovat Wintrovu hudební kariéru by zabralo příliš místa, legendární albín, jehož kytarová sóla jsou všeobecně považována za osmý div světa, je držitelem mnoha prestižních hudebních ocenění,vydal ke čtyřícítce vysoko ceněných řadových alb, na pódiu se během své kariéry potkal snad se všemi hudebními velikány, Rolling Stones počínaje a Muddy Wattersem konče.

Jak už bývá při koncertních šňůrách amerických hvězd pravidlem, jejich doprovodné kapely jsou sestavovány, i díky neuvěřitelné konkurenci špičkových muzikantů, z těch nejlepších instrumentalistů. Kytarista a zpěvák Paul Nelson, baskytarista Scott Spray a bubeník Tony Beard, to jsou jména členů bandu, který bude Wintera doprovázet. Všichni tři mají za sebou skvělou hudební kariéru a jsou jistou zárukou nezapomenutelného hudebního zážitku.

„ I‘m a bluesman, Já jsem bluesman!“ svým typickým vysoko položeným hlasem zpívá Johnny Winter v titulní písni svého posledního stejnojmenného CD. A nemohl světu sdělit větší pravdu. Jeho životní a hudební pouť to plně potvrzuje.

Nezúčastnit se 13. května koncertu Johnnyho Wintra by skoro bylo totéž, jako nenavštívit, pokud by to byli možné, koncert Jimi Hendrixe, Louis Armstronga nebo třeba Luciano Pavarottiho. I když Wintrova hudba nemusí být zrovna Váš šálek čaje, nevidět na vlastní oči žijící legendu takového významu, by byla věčná škoda. Nemluvě o tom, že vystoupení světové blues rockové hvězdy bude provázet atraktivní světelná show. A konečně je zde velká pravděpodobnost, že se tato příležitost už nikdy nebude opakovat.

Ti dříve narození, kteří pamatují doby stokrát obehrávaných elpíček, si dobře pamatují, že Wintrovy, většinou propašované gramofonové desky, patřily k těm nejvzácnějším, opatrovaným až se zbožnou péčí. Není pochyb o tom, že až zazní ve velkém sále brodského kulturáku před první skladbou Wintrovo typické „One, Two – One, Two, Three, Four“, tak nejednomu pamětníkovi starých časů stoupnou slzy do očí – ano, zázraky se dějí, v Domě kultury v Uherském Brodě 13.května v devět večer vystoupí bělovlasý ďábel Johnny Winter.

Jaroslav Mikulík