Divá Bára měla premiéru na konci ledna. Režisér J. A. Pitínský se nechal inspirovat povídkami Boženy Němcové. „Základním tématem jsou osobní dramata jedinců, kteří kvůli své jinakosti vyčnívají z davu, a společnosti, jež byla a stále je vůči takovým lidem xenofobní,“ říká dramaturgyně inscenace Hana Hložková.

Úspěch potvrdil, že vyhlášenému režisérovi se ve Slováckém divadle daří. „V Hradišti je to jedinečné. Z toho mladého souboru cítím přirozené dychtění a otevřenost. Hlavně se mají rádi, což je vidět na zkouškách i na představeních. Je tady vidět talent a také ta prvotní nevinná noblesa herectví, což je moc pěkné, ale často se s tím člověk nesetkává,“ říká režisér.

Zvěsti o mimořádně zdařilé inscenaci znamenaly i pozvání na divadelní festivaly. Po olomoucké Divadelní flóře se divadelníci představili v Praze na devátém ročníku festivalu Dítě v Dlouhé. Příběhy Viktorky, Karly a Báry v provedení uherskohradišťských herců pražské publikum naprosto uchvátily.

„Slovácké divadlo ocenění získalo za divadelně neobyčejně působivé zpřítomnění české literární klasiky i dějin dnešnímu – nejen mladému – publiku,“ uvedl ředitel festivalu Jan Borna, jinak též vyhlášený režisér.

V Uherském Hradišti jsou z ocenění nadšení. „Jsme rádi, že naše práce má smysl a že i tak náročné publikum, jako je to pražské, ji dokáže ocenit,“ raduje se herec a mluvčí divadla Josef Kubáník a dodává, že do spřáteleného Divadla v Dlouhé se na podzim zase vypraví, aby přivezli některou z dalších uherskohradišťských ocenění. „Teď s pražskými kolegy řešíme, jak si cenu převzít. Asi si do Prahy uděláme další výlet.“

Vítězné tažení Divé Báry bude pokračovat i nadále. Na konci června s ní slováčtí herci vystoupí mezi evropskou divadelní špičkou na festivalu evropských regionů.