Sedm set padesát vzorků bílých, červených a růžových vín z padesáti vinorodých obcí východní a jižní Moravy si mohlo v průběhu výstavy přechutnat na pět stovek vínomilců.

Mezi koštujícími byli vinaři-vystavovatelé, kteří mohli zájemcům svá vína osobně představit, takže se v kroužcích u stolů diskutovalo a hodnotilo s pohárkem v ruce.

V sále kulturáku bylo vidět domácí vinaře, ale také polešovické, traplické, kudlovické, moderské, míkovické, jarošovské, zlechovské, boršické, babické a z dalších obcí z blízkého i vzdáleného okolí.

„Když má víno v katalogu zlatou medaili, tak to ještě neznamená, že je to nejlepší, které návštěvníkovi koštu chutná. Řadu dobrých a lahodných vín lze najít v nižším hodnocení. A našli jsme tam vzorky, které nám chutnali víc, než ty oceněné zlatou medailí," řekla na adresu degustátorů Olga Trávníčková z Modré.

„I degustátor je člověk chybující a omylný. Má-li v průběhu degustace ochutnat čtyřicet vzorků vína a stane se mu, že po špatném vzorku přijde dobrý a neopláchne si ve vodě pohárek, tak může takzvaně shodit víno dobré, nebo také obráceně," vysvětlil Dušan Ondráš, člen pětičlenného výstavního výboru Přátelé vína Jalubí.

Se zájmem i pokorou naslouchal názorům návštěvníků koštování vína a hodně zajímavých i podnětných připomínek se dozvěděl. „Vyslechl jsem názory některých koštujících, kteří byli vystavenými víny ročníku 2015, o němž se hovořilo jako o ročníku století, trochu zklamáni. Počítali, že bílá vína budou kvalitnější. S červenými víny z loňských hroznů byli ale spokojeni," referoval Dušan Ondráš.

Neodpustil si poznámku, že už třetím rokem nevyhlašují jalubští přátelé vína šampiony výstavy, ba ani takzvaného lidového šampiona, jako tomu bylo do roku 2013. Z katalogu se návštěvníci výstavy dozvěděli, že degustátoři s šestidenním předstihem před koštem vybrali sedmnáct vzorků bílých a 12 vzorků červených vín podle odrůdy, které považovali za nejlepší.

„Příští rok budeme mít jubilejní desátý ročník výstavy vín, takže pro jeho návštěvníky určitě přepravíme nějaké překvapení," dodal Dušan Ondráš, kterému souhlasně přikyvovali spolupořadatelé koštování vína, a to Ivo a Roman Blahušovi, Radim Šimoník a Josef Prát.

„S výstavou jsem spokojen. Byla perfektně zorganizovaná, s dobrým zázemím a občerstvením, decentní cimbálovkou Mladí Burčáci a s dobrým výběrem kvalitních vín," stručně okomentoval devátý ročník jalubské výstavy vinných moků Karel Petržela z Veselí nad Moravou.