Koncert, který je nejen důstojnou tečkou za Dnem města, ale i velkou kulturní událostí vycházející z bohaté historie Starého Města, poctí svou přítomností olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem, kteří nad ním převzali svou záštitu.

V předních řadách stovek posluchačů sedí poslanci Parlamentu České republiky, starostové obcí slováckého regionu a další významní hosté.

První muž Starého Města Josef Bazala s místostarostou Martinem Zábranským předávají v úvodu koncertu Cenu města Antonínu Horsákovi, který se svou

systematickou trenérskou prací nejvýrazněji podepsal na výchově mládeže Šachového klubu Staré Město.

„Pan Horsák prakticky celý svůj život zasvětil šachu a práci s mládeží, kterou trénuje již 49 let. Od roku 1971, kdy působí v roli trenéra, se naše mládež pravidelně umísťuje na čelných pozicích republikových žebříčků, a to jak v soutěžích družstev, tak i jednotlivců.,“ informuje starosta.

O dvou a půl hodinovou úžasnou atmosféru na pódiu pod kostelem sv. Ducha, kterou doplňují a podtrhují světelné kreace a nadšení posluchači, se stará Jiří Pavlica s Hradišťanem, Jiří Pospíchal s komorním orchestrem, žesťové kvarteto ZUŠ Staré Město, první skupinka dětského folklorního souboru Dolinečka s cimbálovou muzikou Dolinka při ZUŠ Uherské Hradiště, pobočky Staré Město, a majstr Martin Hrbáč s Horňáckou cimbálovou muzikou.

 „S Jirkou Pavlicou jsme dlouholetí přátelé a moc mě potěšilo, že jsem dnes mohl na Velkomoravském koncertu s Horňáckou muzikou premiérově vystoupit. Je to od Jirky hezký dárek k mým letošním osmdesátinám,“ svěří se s pousmáním horňácký houslista a zpěvák.

Prozradí, že na housle svého staršího bratra hrál už od svých čtyř let. V mládí pak začínal v kapele Jožky Kubíka, na nějž horňácký hudec a zpěvák v průběhu koncertu zavzpomíná.

Téměř v závěru koncertu vytvoří primáš Martin Hrbáč, na kontry Jiří Pospíchal a kontrabasista Jiří Pavlica „světové trio“, v jehož podání zazní Píseň o hudcích, která se u posluchačů setkala s velkým aplausem. Na vyzvání Jiřího Pavlici si před pódiem premiérově zatancují verbuňk tři ostřílení staroměstští verbíři – Josef Bazala, Erik Feldvabel a Martin Baláž.

Co vedlo Jiřího Pavlicu k tomu, aby založil benefiční Velkomoravský koncert?

„Před devíti lety bylo místo na němž stojíme, dnes už krásné náměstí Velké Moravy, velkým staveništěm. Na něm byly haldy hlíny a všeho možného. Když jsem ale viděl ty krásné a smělé plány na výstavbu nového kostela, řekl jsem si, že je těm plánům potřeba nějak pomoci. Po domluvě se starostou Josefem Bazalou jsme se dohodli, že stavbu kostela musíme zviditelnit a hlavně oživit, aby toto místo žilo. A to se podařilo,“ řekne s nadšením Jiří Pavlica.