„Ano, v březnu nás čeká velká událost v podobě premiéru Deníku Anny Frankové, kterým si chceme připomenout konec druhé světové války, ale chceme také ukázat na nesmyslnost válek a sporů," říká ředitel divadla Igor Stránský. Režisérku Mikotovou není potřeba uherskohradišťským divákům připomínat. Vedle hravé pohádky Pinocchio nastudovala také křehký příběh Oskar a růžová paní, který posbíral celou řadu nominací a cen včetně ceny Největší z pierotů pro představitele Oskara Josefa Kubánika. „Paní režisérka rozumí dětské duši jako málokdo jiný. Možná i díky tomu dokážeme pochopit, co se v nitru těch nejmenších odehrává," říká při vzpomínce na Oskara Josef Kubáník. V deníku Anny Frankové vystoupí pětice hereček a jeden herec ve složení – Jitka Josková, Anna Pospíchalová, Jaroslava Tihelková, Monika Horká, Alžběta Kynclová a Štěpán Goiš. Dramaturgyní je Iva Šulajová.

Březen ale potěší i diváky, kteří si oblíbili muzikál Donaha!, bláznivou komedii Nýjemníci i Rychlé šípy. „Všechny budeme hrát a zároveň začneme už od úterý prodávat vstupenky na další měsíce pro případ, že by někomu březnové datum nevyhovovalo, nebo by se na něj nedostalo se vstupenkami," uklidňuje diváky ředitel Igor Stránský. Ten má ostatně také plné ruce práce. V dubnu divákům představí slavné shakespearovské drama Macbeth.

Dramaturgyně Iva Šulajová o Deníku Anny Frankové

„Anne Franková dostala deník ke svým třináctým narozeninám a postupně do něj zachytila události svého života od 12. června 1942 až do posledního záznamu z 1. srpna 1944. Od července 1942 žila celá rodina ukryta v tajných místnostech kancelářské budovy otce Otto Franka v Amsterdamu; podrobně tak můžeme sledovat každodenní události nechtěného azylu, ostrůvku bezpečí ve vřavě segregací a deportací židovských obyvatel, které po dobu dvou let, až do prozrazení skupiny a deportování do koncentračních táborů, s neobyčejnou pisatelskou zručností Anne popisovala. Kromě historicky cenných „faktických zpráv" nám učaruje zároveň čistota i vášeň pohledu dospívající dívky, humanismus a soucit, stejně jako mladistvý vzdor. A chybět nesmí a nebude ani láska, která dokáže vzklíčit i za zdmi tajného úkrytu… Jediný přeživší z rodiny – otec Otto Frank se po osvobození a návratu do Amsterdamu rozhodl deník vydat. Anne zemřela na tyfus v táboře Bergen-Belsen, pouhé dva měsíce před koncem války."

Kdo je režisérka Deníku Anny Frankové Zoja Mikotová

Zoja Mikotová ystudovala činoherní režii na JAMU. Hostovala v řadě divadel u nás i v zahraničí. Její kouzelné inscenace obdivovali diváci Národního divadla v Praze, ale také publikum v polském Lublinu, ve Vídni, jako choreografka pracovala v Maďarsku, Polsku, Německu, Rakousku a ve Francii. V roce 2004 byla oceněna Výroční cenou Českého centra ASSITEJ. V roce 2006 dostala medaili Ministerstva školství. V roce 2007 jí byla udělena Zlatá medaile JAMU. Pro slovácké diváky nastudovala v roce 2010 pohádku Pinocchio, o dva roky později představila Oskara a růžovou paní. Deník Anny Frankové, který připravuje právě teď, bude mít premiéru poslední březnovou sobotu.

Autor: Josef Kajetán