Na takovou obchůzku obcí Kostelany se byla redakce Slováckého deníku o třetí zářijové sobotě podívat.

„Obec neodmítá věnovat hodům čas ani finanční prostředky. Každý stárek dostává od obce pět tisíc korun, přesto problémy se sháněním stárků máme snad každý rok. Těší mě, že se letos podařilo sehnat oba stárkovské páry," neskrýval radost z plnohodnotných hodů starosta Pavel Duda, který ve svých mladších letech také stárkoval.

V hodové chase šel už druhým rokem jeho syn Pavel (15). Zálohou pro chasu je jeho třináctiletá dcera.

„Hody, to je hromadu starostí, radostí, ale také a čest. Důležité je, aby dobře dopadly, aby se hodové tradice v dědině udržovaly. A proto je pro ně potřeba také něco udělat," ťala do živého Alena Vybíralová, maminka starší stárky.

Potřetí už vyprovázela z domu hodové vládce. Jednou syna za mladšího stárka, potom dceru Štěpánku za mladší stárku a v sobotu za starší stárku.

„A ještě máme doma dvanáctiletou dceru základní školou povinnou, takže ta by snad v průběhu deseti let mohla také stárkovat," plánovala maminka starší stárky.
Mladší stárci byli pro letošní hody jasní už po loňských hodech. Slib tehdy chase dali a dodrželi jej.

„S Kristýnou Snopkovou ze Starého Města jsme byli ochotni jít buď za mladší, nebo starší stárky. Podle toho, co by bylo zrovna potřeba," svěřil se Marek Janík (19), strojní mechanik jedné menší kostelanské firmy.

Jeho mladší stárka Kristýna (19) je studentkou posledního ročníku pedagogické školy ve Vizovicích.

„Od první do deváté třídy základní školy jsme byli spolužáci. V devítce jsme se domluvili, že někdy budeme spolu stárkovat. Slib daný jsme splnili," řekl hrdě mladší stárek.
Hodovat i stárkovat přijel do Kostelan starší stárek Jakub Dvouletý (24), takzvaně na otočku, a to v pondělí před vypuknutím hodů, v úterý po nich odjel zpět do Londýna. Podle starosty Pavla Dudy si Jakub nevychoval svého stárkovského nástupce a tak musel vládnout hodové chase i letos.

„Týden před koncem srpna jsme s Jakubem Dvouletým chase slíbili, že roli stárků vezmeme. Já už byla mladší stárkou, a patřím k nejstarším děvčatům v hodové chase," dala k dobru starší stárka Štěpánka Vybíralová (23), studentka francouzštiny a muzikologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.