Při mapování hodových obyčejů zůstalo i letos všechno při starém. I hodový program se v zásadě shodoval s okolními vesnicemi, jen s tím rozdílem, že chasa na čele se svými stárky míří o první zářijové sobotě s dožínkovým věncem do baziliky k děkovnému požehnání.

Po krátké bohoslužbě slova P. Ladislava Árvaie SJ, člena velehradské komunity jezuitů vládci hodů nepozorovaně mizí. Krojovaná chasa, vedená už druhým rokem Dominikem Talašem z Modré, v doprovodu Velehradských i přespolních si pro stárky musí dojít.

Při obchůzce poutní obcí za doprovodu dechové hudby Straňanky si chasa vyvolává z turistického centra stárka Lukáše Balajku z Modré, posléze pak z domu rodičů stárkyni Annu Kremplovou, která hájí velehradské barvy. Za přispění podstárka mají za úkol vládnout chase, přivést ji k radnici za starostou obce Alešem Mergentalem pro povolení hodů, starat se o jejich hladký průběh a sváteční veselí.

„Těší nás, že ani 18. ročník velehradských hodů není bez stárků. To, že loni jsme měli stárkyni z Modré a letos je z ní stárek, na tradici hodů nic neubírá. Svědčí to jen o dobré spolupráci při kulturních akcích mezi oběma obcemi i mladou generací z nich,“ má jasno jeden z organizátorů hodů Jiří Nevařil. Jeho syn Ondřej byl za svoboda mezi krojovanými mládenci tak trochu rekordmanem. Role podstárka se zhostil v regionu šestkrát, hodovým chasám kraloval třikrát.

„Když mě počátkem roku pan Nevařil požádal, abych letos na Velehradě stárkoval, bez váhání jsem mu na to kývnul. A souhlasili s tím i moji rodiče. Ostatně, dvakrát jsem tu byl v roli podstárka a pravidelně bývám na Velehradě členem hodové chasy,“ svěřuje se Lukáš Balajka (18), student Stavební průmyslové školy ve Starém Městě. Už ve čtyřech letech začal tancovat v tamní Dolinečce, byl velmi úspěšným tanečníkem verbuňku, hrál v cimbálových muzikách Liša a Oskoruša a rok tancuje ve folklorním souboru Míkovjan.

Nabídku ke stárkování s Lukášem přijala bez rozpaků i studentka gymnázia Anna Kremplová (18). Od útlého dětství nejenže obléká kroj, navštěvovala v hradišťské zušce kroužek baletu a několik let jej už vede v hradišťském DDM Šikula. „To, že dnes vypravujeme z domu stárku, bereme jako odpovědnost vůči obci, ale také jako čest,“ svěřila se Anna Kremplová, maminka velehradské stárkyně.