VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hliněná romance Tupesana Josefa Lapčíka

Teprve až v pokročilejším věku většinou pociťuje člověk mnohorozměrnost času. Své o tom ví osmdesátiletý tupeský rodák Josef Lapčík, který ve svých mladistvých letech vystudoval Vojenskou akademii v Brně, byl vojákem z povolání, výzkumníkem, ale pak i kantorem na jedné zlínské průmyslovce.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Josef Lapčík daroval Tupesům text knihy Vzpomínání a představil návštěvníkům tamního muzea keramické figurky, které prošly žárem ohně. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Setkat se vskutku se zajímavým, co do nápadů a myšlenek neobyčejným člověkem mohli v sobotu návštěvníci Muzea keramiky v Tupesích. Příležitost k tomu měli při vernisáži Hliněná romance Josefa Lapčíka, ale také při představení jeho zbrusu nové publikace s názvem Vzpomínání, která teprve dva dny voněla tiskařskou černí.

„Málokterá obec se může pyšnit takovou regionální bibliotékou jako ta naše. Vlastníme tři díly Dějiny obce Tupesy, máme zpracovánu historii výroby keramiky v naší vesnici a dnes představujeme zbrusu novou knihu Vzpomínání od našeho rodáka Josefa Lapčíka," vypočítával starosta Tupes Oldřich Vávra dary historické paměti současné i budoucí generaci vesnice.

Autor podle starostových slov napsal knihu velmi osobitým stylem. Velice laskavým a poutavým způsobem zve čtenáře do krajiny dětství mnoho Tupesanů. „Kniha doslova a do písmene otevírá čtenáři okno do první poloviny 20. století velice poetickým a přitažlivým způsobem. Autor v nové knize zachytil um, dovednost, chuť a radost generace našich předků," řekl starosta.

Josef Lapčík při představování knihy potvrdil, že když člověk zestárne, má najednou čas, který může každý jedinec prožít jiným způsobem. Jeho ten čas inspiroval k tomu, aby začal psát své vzpomínky. „Vše, co člověk prožije, dokud o tom nevytvoří dokument, bude zapomenuto. Jednadvacáté století dalo lidem nové formy k uchování vzpomínek na prožité události," svěřil své pocity autor publikace. Počítače, internet a digitální fotografie umožňují podle jeho mínění všechno snadno zapsat a uchovat pro ty, kteří si jednou položí stejnou otázku jako on, a to, kdo a proč.

A protože se Josefu Lapčíkovi stala hlína beztvaré prapodoby na čtyřicet let životním koníčkem a práce s ní se mu postupně dařila, vytvořil z ní řadu figurek, zvířátek a plastik lidí. O každém vystaveném exponátu, vystaveném v Muzeu keramiky dovede autor poutavě vyprávět. „Když jsem třeba ta auta z hlíny vytvořil, sluší se, abych o nich něco věděl. Třeba, kdy byly vyrobeny, jaký obsah válců nebo výkon motoru měla třeba Bugatti T 37, NSU, německý Daimler či americké auto Cord 812," spíše konstatuje, než se chlubí jejich tvůrce. Slzy dojetí neskrýval při samotném představování publikace, autogramiádě nebo při písničkách, které mu zapěly Tupeské parádnice a jeho vnučka.

„S Josefem se známe z dob, kdy jsme pracovali ve Výzkumném ústavu gumárenské a plastikářské technologie Zlín. Každé první pondělí v měsíci se s ním a kamarády scházíme v jedné hospodě, kde vzpomínáme na léta svého mládí. A to vzpomínání je právě druhým naším životem," řekl nadšeně Miroslav Hrdý, bývalý tajemník buchlovického městyse.

Autor: Zdeněk Skalička

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Holík- SPD

Jaroslav Holík: Výsledky úspěšnějších stran ukazují, že stále máme co zlepšovat

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Po patnáctileté práci poslance půjdu normálně pracovat

„Ani v těch nejčernějších snech,“ komentuje sociální demokrat Antonín Seďa volební výsledek jeho strany. Stejně jako řada jeho spolustraníků ve sněmovně končí. Po 15 letech.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Polotmavý šestnácti stupňový speciál Rochus či americká IPA. Celkem šest druhů piva mohli ochutnat návštěvníci letos již čtvrtého Oktoberfestu v Uherském Hradišti, který se tentokrát konal v prostorách Jarošovského pivovaru.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení