Ve světové premiéře uvede Letní filmová škola i svéráznou poetickou komedii Odborný dohled nad výkladem snu režiséra Pavla Göbla ve Sportovní hale v pondělí 30. července v 18.00.

V předpremiérách se pak diváci mohou těšit například na psychologický thriller Důvěrný nepřítel Karla Janáka, který lze vidět ve Slovácké divadle v sobotu 4. srpna ve 14.00.

Účastníci budou moci vidět spousty známých osobností jak českého, tak i zahraničního filmu.

Josef Somr, představitel hlavní role filmu Žert, v sobotu 28. července po 50 letech zavede návštěvníky na místa, kde se film natáčel a kde zároveň budou umístěny fotografie někdejšího filmového fotografa Jana Kuděly.

Další výraznou tváří české kinematografie, která na festival zavítá, bude Iva Janžurová. Ta ve středu 1. srpna převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

Uherské Hradiště po roce opět na 10 dní rozproudí 44. Letní filmová škola
Svátek filmových nadšenců v Uherském Hradišti začíná

Co si nenechat ujít z doprovodného programu

Za zmínku jistě stojí koncerty zdarma pro veřejnost, hned 28. července v 20 hodin jeden odzpívá na Masarykově náměstí David Koller, 4. srpna pak v 20 hodin vystoupí také Barbora Poláková.

Co se týče divadla, zájemci by si jistě neměli nechat ujít vrcholné představení divadelního programu, čímž bude vůbec první vystoupení Cirku La Putyka v Uherském Hradišti, a to 2. srpna v 19 hodin ve Slováckém divadle.

Jiří Jilík. Ilustrační foto.
Záhadná jízda králů ukáže zájemcům prastarou tradici

Nejzajímavější filmy zdarma

Ve Smetanových sadech je možnost zhlédnout v sobotu od 21.30 jednu z nejoriginálnějších poválečných československých komedií Martina Friče Pytlákova Schovanka.

V sobotu se také zájemci mohou na Masarykově náměstí zúčastnit čtyřhodinového průřezu Studentského maratonu, který začne ve 22 hodin.

V pátek 3. srpna ve 22 hodin festival nabízí na náměstí zhlédnout film Jana Svěráka z minulého roku ukazující období protektorátu Po strništi bos.

Pozvání přijal oblíbený český herec Josef Somr
Josef Somr provede účastníky LFŠ po místech, kde se natáčel Žert

Jaké kuriozity letos filmovku doprovázejí

Filmová škola chystá letos hned několik specialit.

Jednou z nich bude možnost zúčastnit se vůbec prvního ročníku takzvaného Industry programu filmové a audiovizuální výchovy, který organizátoři uspořádali spolu s filmovým muzeem NaFilM.

Nadšenci mohou také letos čekat unikátní analogové projekce, alternativy animačních workshopů nebo dílny zaměřené na výrobu například VR brýlí.

Filmovka v číslech44 – Tolikátý ročník Letní filmové školy začíná 27. července v Uherském hradišti. Také tento festival se zapojí do oslav stoletých výročí a to jednak 100 let od narození slavného režiséra Ingmana Bergmana, ale také stoleté výročí vzniku Československa. Česká a československá kinematografie je tak letos jedním z hlavních pilířů programu.
3,5 milionu – to je částka, kterou v budoucích letech město přispěje na Letní filmovou školu
1 - poprvé se LFŠ bude věnovat fenoménu virtuální reality. Poprvé letos Letní filmová škola a filmové muzeum NaFilM pořádají Industry program neformální filmové a audiovizuální výchovy.
50 let od filmu Žert v Uherském Hradišti
20 let od Nagana unikátní projekce filmu The Nagano Tapes za účasti režiséra Ondřeje Hudečka
14 oficiálních hostů

Autorky: KATEŘINA VEČEŘOVÁ, JANA BLAHOŠOVÁ