Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hit dekády už přilákal do hlediště desetitisíce diváků

ROZHOVOR / S maskérkou a kostýmní výtvarnicí Slováckého divadla Šárkou Bellanovou o desátých narozeninách oblíbené komedie 1+2=6.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Hru Nájemníci napsal Michael Cooney, syn autora hry 1+2=6, v Hradišti mimořádně populární komedie (na snímku). Foto: archiv Slováckého divadla

Slovácké divadlo zažívá velkou dálost, o které se jiným souborům ani nesní. Už deset let uvádí komedii 1+2=6, už deset let přivádí diváky k nekonečným salvám smíchu. Kromě dramaturgyně Ivy Šulajové, jež nápad spojit dvě slavné hry do jedné realizovala, režiséra Roberta Bellana a herců, má na pozoruhodném výsledku lví podíl i autorka kostýmů a masek Šárka Bellanová. "Smích v hledišti se za ty roky nezměnil," říká sympatická dáma před dalším představením.

Šárko, úspěšná komedie 1+2=6 oslaví na konci května deset let na scéně. Jak tohle výročí vnímáte vy?
Dívám se na plakát, který jsme tehdy fotili před divadlem. Čas rychle letí a za těch deset let se toho spousta změnilo. Hercům přibylo dětí a vrásek, ale všichni vypadají pořád dobře a mám pocit, když občas koukám z portálu, že hrají se stejným nasazením jako tehdy. Smích v hledišti se za ty roky nezměnil, a to je pro ně myslím nejlepší hnací motor.

V inscenaci máte na starosti líčení, které je v ději velmi důležité, protože postavy během hry zestárnou o dvacet let. Jak těžký je to pro vás úkol?
Těžký ani ne, spíš zajímavý. A baví mě to pořád.  Zvlášť když „ostařuji" herce o dvacet let v patnáctiminutové pauze. Přidávám v ní holkám a Zdenkovi Trčálkovi nějaká ta kila vatonem, změní se střih i barva vlasů a podobně. Největší salvu smíchu ale vyvolává po pauze pleš Jožky Kubáníka.

Kromě líčení jste i autorkou kostýmů. Kde jste čerpala inspiraci?
Tak inspiraci čerpám všude kolem sebe pořád. V případě 1+2=6 kromě současnosti i ve starší době na konci sedmdesátých let. Právě posunutí doby o dvacet let bylo pro mne zajímavé i kostýmově. Nějak ty doby od sebe odlišit a zároveň se trefit do charakterů postav.

Robertovi do práce zas tak moc nemluvím

Hru režíroval váš manžel Robert Bellan. Bavíte se o práci i doma a máte možnost svému muži do práce mluvit?
Samozřejmě že po přečtení hry probíráme s Robertem každou postavu dlouho ze všech stran. Teprve potom hodím nějakou první představu na papír. Někdy se stane, že svou představou ovlivním i to jak na postavu Robert nahlíží, ale většinou jsem celkem „poslušná" a snažím se přizpůsobit jeho vizím. On totiž má už na začátku celkem jasnou představu i vizuální a je v tom dost nekompromisní. Takže mu do toho zas tak moc nemluvím.

Za deset let určitě dochází k velkému opotřebení, jak kostýmů, tak rekvizit. Vidí diváci pořád ty původní kostýmy, nebo se něco muselo měnit?
Jistě, hodně se vyměnilo, především boty u dam. A například jedny šaty, které jsem původně pořídila v sekáči už nevydržely a musely se ušít nové, podobné. Taky drobné kostýmové úpravy provázely výměnu hereček v roli Vicky. Divák to ale určitě nepoznal.

Vím, že první zkouška hry probíhala netradičně u vás doma na zahradě. Jak na ni vzpomínáte?
Vzpomínám už jen matně, že byla docela zima, přišla voňavá redaktorka z rozhlasu, ne moc oblečená se ohřívala u ohně a smrděla potom šťastně od kouře. A taky, že byla legrace, si pamatuju. Že se četlo dlouho a moc jim to čtení nešlo. Hlavně Zdeněk Trčálek byl frustrovaný, kolik textu se má naučit, a že to nedá (úsměv).

Vzpomenete si na nějaký další mimořádný zážitek spojený s touto inscenací?
Ani ne, pro mne je to mimořádná inscenace sama o sobě a zážitek je, že se pořád hraje i po deseti letech.

Na závěr, co byste komedii a kolegům k desátému výročí popřála?
Na závěr bych chtěla hercům popřát, aby je to pořád bavilo a inscenace byla pořád tak oblíbená a hrála se třeba ještě dalších deset let. To už ale nebudu muset nikoho po pauze „ostařovat", protože před začátkem hry se budou herci líčením omlazovat a o pauze se jen umyjí (úsměv).

Šárka Bellanová, autorka kostýmů  k mnoha inscenacím, a to jak ve Slováckém , tak v mnoha dalších divadlech. Diváci se s její prací setkali například u muzikálu My Fair Lady režiséra Stránského, ale především u komedií, jež na prkna přivádí její manžel Robert. Díky práci sympatické Šárky tak ožívají pravidelně postavy Rychlých šípů, ale i komedie 1+2=6, která právě slaví 10. narozeniny.

Kdo je kdo nejen na jevišti

Robert Bellan

Režisér Robert Bellan.Režisér a herec pochází z Hodonína. Ve Slováckém divadle působil v letech 1988 - 2001 jako herec, 3x zvítězil v divácké anketě Slovácký Oskar a stal se nejoblíbenějším hercem roku, za roli Bebse v komedii Charleyova teta získal cenu kritiky Největší z pierotů. Od roku 2001 spolupracuje se Slováckým divadlem jako režisér. Je podepsán pod jedním z nejúspěšnějších titulů v historii divadla - Rychlými šípy.

Ondřej Brzobohatý

Ondřej Brzobohatý.Autor hudby, známý skladatel, hudebník, moderátor a herec pochází z Prahy. Do povědomí se divákům poprvé zapsal moderováním prvního ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. Je synem slavného českého herce Radoslava Brzobohatého a slovenské herečky Hany Gregorové. Hudbu k inscenaci tvořil složitě a po nocích, nakonec mu pomohlo, že se inspiroval atmosférou populárního seriálu Simpsonovi.

Josef Kubáník

Josef Kubáník.Představitel Stanleyho Gardnera, herec a mluvčí Slováckého divadla je rodák z Uherského Hradiště. V divadle působí od roku 1999. V poslední době exceluje jako autistický chlapec Kašpar ve hře Autista, za jehož ztvárnění obdržel v roce 2015 cenu odborné poroty Největší z pierotů. Kromě toho jej diváci mohou vidět například v Králově řeči nebo v legendárních Rychlých šípech. Často je objevuje i na televizní obrazovcem naposledy v seriálu Temný kraj.

Zdeněk Trčálek

Zdeněk Trčálek.Představitel Johna Browna, herec Zdeněk Trčálek pochází ze Vsetína. Ve Slováckém divadle je v angažmá od roku 1999 a patří k oporám souboru. Momentálně diváky baví kromě taxikáře Browna například jako Červenáček v Rychlých šípech nebo Norman Basset v Nájemnících. Za roli mírně retardovaného Samka Táleho v inscenaci Kniha o hřbitově letos obdržel svého už třetího Slováckého Oskara.

Jitka Hlaváčová

Kabelku věnovala také herečka Slováckého divadla Jitka Josková.Představitelka Barbary Brownové, jedna z hvězd Slováckého divadla Jitka Hlaváčová, za svobodna Josková, patří ke stálicím a oporám souboru. Uherskohradišťská rodačka vystudovala brněnskou konzervatoř a v angažmá je už od roku 2001. Za tu dobu zde vytvořila řadu nezapomenutelných rolí, mezi jinými například oceňovanou Lišku Bystroušku. Obzvlášť se jí daří v režiích Jana Antonína Pitínského, se kterým nastudovala vedle Bystroušky i například Divou Báru či Kalibův zločin.

Tereza Novotná

Tereza NovotnáPředstavitelka Mary Brownové se od dubna vrátila do divadla po mateřské dovolené. Rodačka z Brna byla za svůj mimořádný jevištní výkon v dramatu Henrika Ibsena Nora v roce 2013 nominovaná na prestižní hereckou Cenu Thálie a ve stejném roce obdržela cenu odborné kritiky Největší z pierotů. Tereza Novotná se vrací na jeviště Slováckého divadla hned ve třech komediích – Táta, Nájemníci a 1+2=6.

Autor: Redakce

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lidé na Slovácku dnes a zítra volí nové poslance

Volební komise - Ilustrační foto

Raději jiná brigáda než za pár korun sčítat hlasy ve volební komisi

Okradl sedmdesátiléto seniora. Poznáváte zloděje?

FOTOGALERIE / Vyskládal zboží na pult u pokladny a chtěl zaplatit, v tom ale zjistil, že má pootevřenou tašku přes rameno a chybí mu tam peněženka. Sedmdesátiletého seniora okradl v pátek 15. září krátce před desátou hodinou dopoledne v supermarketu v ulici Vlčnovská v Uherském Brodě zatím neznámý pachatel. Policie ale na kamerových záběrech vypátrala, kdo má čin na svědomí.

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Boxeři získali pro Lukáška 40 tisíc

FOTOGALERIE / Stejně jako v loňském roce i tentokrát měla boxerská akce ve Starém Městě, na které se představili také malí bojovníci, své charitativní poslání.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení