Pavle, ztvárníte logopeda Lionela. Je vám něčím blízký?

Dva měsíce jsem skoro denně s Lionelem Loguem, čtyři hodiny a více. Učím se jeho slova, věty, myšlenky, asi tam nějaké sblížení bude, tedy rád bych.

Co bylo na roli nejzajímavější?

První zajímavost je herecké setkání s mým kolegou Pavlem Hromádkou, který hraje koktavého krále. Sedíme vedle sebe v šatně už skoro 15 let, ale takovou příležitost k vzájemné spolupráci jsme ještě neměli. Druhá zajímavost je, jak je hra úsporně napsaná, jsou to téměř samé krátké dialogy, otázka - odpověď. Slovní ping pong.

Hra vypovídá mimo jiné o moci lidského hlasu a jeho vlivu na sebe i okolí. Funguje to tak podle vás i v běžném životě?

Všechny odpovědi jsou prý v pohádkách. Znáte tu  o krásné panně - řezbář vyřezal pannu, krejčí jí ušil šaty, ale mluvec jí dal řeč. Komu tedy panna náleží? A na téma sebevědomí a koktání se mi vybavuje Sedmero krkavců režisérky Alice Nellis. Silný příběh. A i o tom je Králova řeč.

O čem je novinka„Anglie, třicátá léta minulého století. Po končící hospodářské krizi nastala konjunktura, která byla naplněna politickými čachry v boji o moc, respektive prosazování osobních zájmů na úkor skutečných potřeb společnosti. A stroj času neúprosně připravoval svět k válce. Situace, ne nepodobná té dnešní. V této zvláštní rozjitřené době se pohybuje významný jedinec, který zoufale hledá své vlastní JÁ, víru v sebe samotného." Tak charakterizuje dlouho očekávanou novinku režisér Igor Stránský. Králova řeč je působivá a emotivně silná tragikomedie o překonávání vlastních slabostí, opravdovém vědomí odpovědnosti a zranitelném mužství. Vypráví o přátelství mezi logopedem Lionelem Loguem v podání Pavla Majkuse a anglickým králem Bertiem, ztvárněným Pavlem Hromádkou.

„Nejzajímavějším na Bertiem pro mě je jakási dvojpólnost – slabost i síla. Slabost daná drsným dětstvím, odtud koktání i jiné nemoci a taky téměř neexistující sebevědomí. A síla jakási vnitřní, která se v něm někde uvnitř i přesto vše stále vyskytovala – nevzdat to, nezahořknout," prozrazuje Pavel Hromádka. Premiéra proběhne zítra, 28. ledna od 19.00 hodin.

ČTĚTE TAKÉ Pavel Hromádka alias král Bertie: Před každým představením mám své rituály