Gospelové písně, velmi známé operní árie, vánoční písničky, kostelní písně a koledy jakoby o třetí adventní neděli uspávaly Ježíška v nedávno otevřeném unikátním dřevo-kovového betlému, ale bránu duší publika otevřely. Hluboký a radostný náboj do nitra návštěvníků vryla v podání The Gospel Family hned úvodní árie Va pensiere z opery Nabucco. V průběhu koncertu pak zazněly tradiční gospelové evergreeny, klasické skladby, vánoční písně i směs lidových koled. Osobní silou a kouzlem otevřel bránu duší posluchačů sbormistr Juraj Hort, vystudovaný inženýr ekonomie, pro nějž je dirigování sboru a navíc ještě jeho gospelová kapela pouhým hobby.

„Když jsem se dozvěděl, že budu zpívat v Kovozoo, nedokázal jsem si představit, v jakých prostorech se ocitnu. Po první písničce jsem veškeré pochybnosti o špatné akustice v sále ztratil. Obdivuji velmi početné publikum i tu úžasnou atmosféru, jakou tu dnes vytvořilo. Tenhle obrovský sál, to je místo hodné koncertů.“ řekl sebejistě Zdeněk Plech (41), sólista opery pražského Národního divadla. Jeho kariéra ho zavedla na pódia v USA, Španělsku, Německu, Kanadě a Anglií. Ke slováckému regionu má velmi osobní vztah. Jeho pradědeček byl totiž štábním kapitánem četnictva v Uherském Hradišti.

„Před turné devíti vánočních koncertů s The Gospel Family jsem k nim hledal hvězdu. V basistovi a nepřehlédnutelném Zdeňku Plechovi, sólistovy opery Národního divadla v Praze jsem ji našel. On i sbor z Nové Dubnice dokázal v tom adventním čase otevřít lidem jejich srdce,“ svěřil se moderátor koncertu Petr Salava. Když na závěr devátého vánočního koncertu v Česku, jejichž byl pořadatelem, přebíral od šéfa sboru Juraje Horta zarámovaný pamětní list, z jeho očí kanuly slzy radosti.

„Devět vánočních gospelových koncertů vidělo 4000 lidí. Už jsme se dohodli, že 5. prosince 2019 odstartujeme další gospelové turné. Stále se totiž ozývají města, k nimž se koncert nedostal,“ svěřil se Petr Salava.

Slovy chvály na adresu zpěváků, operního pěvce Zdeňka Plecha a Petra Salavy, organizátora koncertů, nešetřil Bronislav Janeček, generální ředitel REC Group Staré Město. „Jsem velice rád, že i v tomto hektickém adventním čase přilákal koncert k betlému v Kovozoo 550 lidí. Vždyť ještě před dvěma měsíci jsme v těchto prostorech prodávali hutní materiál. Po dnešním koncertu jsem si jistý, že tu můžeme uskutečnit třeba výstavu veteránů i řadu dalších kulturních akcí,“ planul nadšením Bronislav Janeček.