První z výstav vypukla v Galerii Vladimíra Hrocha. Čtyřiapadesátiletý profesionální fotograf Milan Bruchter ji pojal jako výběr nejlepších fotografií za posledních deset let. Prezentuje zde i soubor Mikropříběhy, který získal několik cen na různých fotografických soutěžích.

„Tento konceptuální soubor, na rozdíl od krajiny kolem nás, je sondou di krajiny vnitřní, duševní. Úplně nejnovější tvorbou na výstavě je soubor portrétů z prostředí profesionální fotografie," uvedla Petra Baroňová. Fotografie vznikaly přímo na soutěži Lednická Olympie. Jiným protipólem portrétní fotografie je soubor Autopotrétys přátelé, který vznikal s lidmi různých zájmů a profesí.

S fotoaparátem začal Milan Bruchter koketovat před pětatřiceti lety. „Mým první foťákem byla Praktica MTL5. Od roku 1986 se fotografování věnuji profesionálně. První samostatnou výstavu jsem měl v roce 1989 v Domě kultury v Neratovicích, nynější výstava v Uherském Hradišti je už mou sedmnáctou," svěřil se fotograf krajinář.

Vedle klasické krajiny fotil v dnes oblíbeném Moravském Toskánsku. Kromě toho objevuje krásu i v krajině civilizací poznamenanou, krajinu industriální.

„Milan Bruchter je fotograf nepodléhající současným módním trendům, jde si svou cestou a dlouhodobě pracuje na svých projektech," dodala kurátorka výstavy.

TAJEMNÉ BORNEO OBJEKTIVEM LUKÁŠE KOVÁRA

V podkroví hradišťské Reduty byla slavnostně zahájena výstava dvaceti velkoformátový fotografií z malajsijské části ostrova Bornea, pořízených třiačtyřicetiletým příležitostným fotografem Lukášem Kovárem, profesí rybářem.

„Před třemi lety jsem si splnil svůj velký sen. Díky českému fotografovi přírody Petru Bambouskovi jsem měl možnost strávit i s manželkou téměř měsíc na Borneu a fotografovat tam noční život žab, orangutany, kahau nosaté, makaky, faunu a floru," neskrýval radost fotograf přírody. Díky fotografování procestoval kupříkladu Litvu, Finsko, Švédsko, Norsko a další země Evropy.

Z tisíců fotografií pořízených na Borneu jich archivuje jen několik stovek. „Nejlepším přítelem fotografa je na klávesnici počítače tlačítko delete, které stačí zmáčknout a fotka je v koši," řekl s úsměvem Lukáš Kovár.

Z těch vystavených fotografií z Bornea si nejvíc váží fotografie dlouhoocasého ještěra dráčka létavého, kterého se mu podařilo vyfotografovat z balkonu hotelu, a to tři dny před odletem z Bornea.

„Dráček má po obou stranách těla kožní řasu, kterou v případě potřeby pomocí prodloužených žeber napne a využívá ji k plachtění," přiblížil autor při velmi poutavé besedě dlouhoocasého ještěra z řad agamovitých.