VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dramaturgyně Markéta Špetíková: Myslím, že vesnický román je stále živý

ROZHOVOR / Už příští sobotu 24. března ožije na jevišti Slováckého divadla vesnický román Karolíny Světlé z roku 1868 Kříž u potoka. “Neštěstí se v Kříži u potoka vždy dějí tak, že je můžeme spoluprožívat, což je velmi očistné,” říká dramaturgyně Markéta Špetíková.

14.3.2018
SDÍLEJ:

Markéta ŠpetíkováFoto: Marek Malůšek

Markéto, blíží se premiéra Kříže u potoka. Můžeš prozradit, o čem inscenace bude a o čem vypráví podle tebe?

V rovině děje vypráví o Evě, která se rozhodne svou láskou zlomit kletbu spočívající na rodu Potockých. Manželství v této rodině nemají být šťastná, muži se vždy „spustí“ a začnou své ženy trápit. Eva se provdává za Štěpána Potockého a chce této sudbě čelit.

Kříž u potoka podle mě vypovídá o ne zcela vhodně mířeném idealismu, o schopnosti se obětovat, o smíření, o těžkostech, které přináší manželství, ale samozřejmě i o velké lásce.

Jedná se o dramatizaci románu Karolíny Světlé… Už se někdy na jevišti objevil a jak složité je převést román do jevištní podoby?

Dramatizaci Kříže u potoka pro Slovácké divadlo vytvořila dramatička Lenka Lagronová – v této podobě se tedy hraje poprvé. V jiných adaptacích se však již hrál. V roce 2008 ho uvedli v Divadle Na Prádle v režii Pavla Ondrucha, o pět let později měl premiéru ve Švandově divadle pod názvem Crash u potoka v režii Dodo Gombára.

Nevím, jestli je to složité, na to neumím odpovědět. Je třeba být pregnantní a přesný, zvažovat spoustu aspektů, to samozřejmě. V téhle souvislosti jsem si vzpomněla na pár vět, které napsal literární kritik Jan Lopatka. Naštěstí nemusím citovat po paměti, takže to snad bude správně: „Umět psát neznamená dát něco lépe nebo hůř dohromady, ale umět nesejít z cesty za každým profánním hlasem. Znamená to tedy především být schopen tuto cestu tušit. Znamená to, paradoxně vzato, neumět vlastně mnoho věcí, obávat se profánní dovednosti, vědět, že umím-li napsat zručnou variaci, je většinou dobré to raději ani nezkoušet.“

Karolína Světlá je považována za zakladatelku vesnického románu a Kříž u potoka napsala už v roce 1868. Myslíš, že vesnický román je stále živý a pro moderní publikum trávící hodně času u televize a na sociálních sítích přitažlivý?

O výpovědní hodnotě jakéhokoli díla přece nerozhoduje, kdy vzniklo. Ani by se mi nechtělo generalizovat, že lidi tráví hodně času u televize nebo na Facebooku. Navíc jsou to jen nějaké kanály, média, museli bychom mluvit o jejich konkrétním obsahu.

Je pravda, že román Světlé má jisté momenty, které dnes působí naivně (Evin přepjatý idealismus, Štěpánův obrat k lepšímu). Vědomě s tím pracujeme – potlačujeme je nebo problematizujeme. V obecné rovině myslím, že vesnický román stále živý je. Mezi nejlepší současné české prozaiky bezpochyby patří Jiří Hájíček a jeho romány zasazené na jihočeský venkov. Rozhodující je myslím hloubka zkušenosti či prožitku, kterou dovede autor zprostředkovat, nikoli žánr.

Podle toho, co už vím, půjde o milostné drama z hlubokých úbočí hor… Působí možná trochu temně, trochu záhadně… Co podle tebe na inscenaci diváka zaujme?

Myslím, že je to především příběh s potenciálem katarze. V Kříži u potoka se dějí i velmi kruté věci – ona Józa, která rod Potockých proklela, byla hluboce zamilovaná do Mikeše Potockého, ale byla jeho lstí přinucena vzít si jeho bratra Franíka. Ale tato neštěstí se v Kříži u potoka vždy dějí tak, že je můžeme spoluprožívat, což je velmi očistné.

Zjistila jsem, že román se už dvakrát objevil na filmovém plátně, a to v roce 1921 v režii Jana Stanislava Kolára a v roce 1937 v režii Miroslava Jareše. Jsou pro vás jako tvůrce filmová díla nápomocná, nebo se bez nich úplně obejdete?

Nutno říci, že Kolárův film jsme neviděli, protože se teprve digitalizuje a připravuje jeho vydání na DVD. Snad se nám ho podaří zhlédnout.

Řekla bych, že znalost těchto filmů je podstatná spíš pro vědomí kontextu, než nějak prakticky pro zkoušení. Mohou být snad nápomocné v ujasňování si klíčových momentů předlohy, jako zpestření přípravy, ale spíše bychom se bez nich obešli.

Inscenaci režíruje Martin Františák, který už na uherskohradišťské jeviště přivedl například úspěšnou Noru Henrika Ibsena. Jak se ti s ním spolupracuje?

Martin hledá jádro situací. Asi to zní banálně. Nenechá herce hrát přibližně. Často vypravuje. Mně se na to vlastně ani moc nechce odpovídat, protože to jsou křehké věci, těžko přenosné. Občas zahartusí, to je jasné. A vzápětí prosí paní Hofmanovou, která hrála v Jasného filmu Všichni dobří rodáci, a v Kříži u potoka ztvárňuje Józu, aby vykládala, jací byli Menšík, Matuška, a nechce jí tykat, protože se mu to zdá neuctivé.

Můžeš krátce představit i další členy tvůrčího týmu?

Výpravu vytvořila Eva Jiřikovská. Zvýrazňuje v ní některé motivy dramatizace Lenky Lagronové. Nehrajeme na 19. století. V jejích návrzích kostýmů je zřejmá inspirace severem, ozvuky venkova, stylem oblékání Patti Smith, ve scéně pak také výtvarným viděním Ester Krumbachové.

Hudbu složil Nikos Engonidis, jenž ve Slováckém divadle s Martinem Františákem spolupracoval už na inscenaci Nora. Na pohybové složce inscenace se podílí Pavol Seriš, výborný herec, performer a mim.

Autor: Blanka Šmejdovcová

14.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč

Technici v oblasti lesnictví Lesní mechanizátor, lesní dělník. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost práce s motorovou pilou a křovinořezem, ŘP "B" (není podmínkou), prémie, obědy, bonusy, příplatky za přesčas.. Pracoviště: Dato - forest s.r.o., Luhačovická, č.p. 618, 687 71 Bojkovice. Informace: David Sommer, +420 608 802 220.

Služby - Služby Ostatní služby 125 Kč

Pracovníci heren (kromě krupiérů) krupiér/ka - pokerový/á dealer/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Dohoda o provedení práce nebo Dohoda o prac. činnosti. Rozdávání karet při pokerové hře, obsluhování dalších kasínových her. Spolehlivost, příjemné a profesionální vystupování, časová flexibilita, komunikační schopnosti, prokázání bezúhonnosti. Životopis na e-mail.. Pracoviště: Synot tip, a.s.- prac., Zelný trh, č.p. 40, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Hatláková, +420 572 423 994.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 85 Kč

Stavební lakýrníci a natěrači Malíř, natěrač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na stavbách, znalost technologických postupů, provádění nátěrů a maleb, zákl. orientace v technické dokumentaci, posouzení stavu a příprava podkladů, provádění oprav, výpočet množství barev a spotřeby materiálu. Znalosti, praxe a vyučení v oboru. Prémie, roční odměny. Kontakt telefon či e-mail. Pracoviště: Stamos uherské hradiště, spol. s r.o., Otakarova, č.p. 108, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Blanka Sládková, +420 572 551 460.

Obchod - Obchod Obchodní referent 17 000 Kč

Obchodní referenti TECHNICKÝ REFERENT / TECHNICKÁ REFERENTKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce s katalogy, práce s daty v informačním systému, práce s úpravou webu ve webovém rozhraní, práce s obrázky, tvorba databáze v excelu, zpracování jednoduchých nabídek, e-mailová korespondence. Dobrá znalost práce na PC a MS Office (Word, Excel), zkušenosti s editací webových stránek výhodou, technické myšlení, znalost programu Helios Orange výhodou, pokročilá znalost AJ, ŘP sk. "B".. Pracoviště: Regaz, s.r.o.-pracoviště, 687 33 Hradčovice. Informace: Martin Šmíd, +420 603 847 218.


Na místě nehody nikdo nebyl.
3

Hasiči našli u Modré auto na střeše, řidič na místě nebyl

Na přehlídce bylo k vidění přes tisíc trofejí spárkaté zvěře a šelem.
11

Tisíc trofejí zvěře si mohli prohlédnout návštěvníci přehlídky v Nivnici

V Tupesích upálili Mařenu a pootevřeli náruč jaru

Když ženský pěvecký sbor Tupeské parádnice připravovali několik dnů před Smrtnou nedělí scénář tradičního loučení se zimou, snad ani jednu ze zpěvaček nenapadlo, že by se tradičně hojně navštěvovaná akce nekonala ve dvorním traktu tamního Muzea keramiky.

Košt vín doprovodila výstava katalogů od roku 1962

Radim Tetera z Těmic zcela opanoval košt vín ve Vlčnově.

Jalubí je proslulé nejstarším koštem slivovice na světě

Kdo dnes v Jalubí koštuje slivovici a pálenky, nechává své starosti doma. I tak by mohlo znít motto 43. ročníku koštu slivovice v Jalubí, nejstarší na Slovácku, v Česku i na světě. V sobotu večer se uskutečnil v režii tamního sportovního klubu v sále jalubského kulturního domu.

Ve Lhotě koštovali pálenku z ananasu nebo zázvorový likér

Už tradičně pořádá košt slivovice a ovocných destilátů ve Lhotě Mužský pěvecký sbor. „Dobrá gořalka a mladá muzika, co víc si přát. Přijďte posedět, popit, zazpívat si nebo zatancovat.“ Lákal slogan do obecního sálu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT