Můžeme sledovat roztodivné, pitoreskní snažení různých typů lidí se se situací vyrovnat: jedním protipólem může být lhostejnost, druhým naopak bizarní snaha po neracionálním řešení situace – spiritistická seance.

Co ještě můžeš o hře Ladislava Smočka prozradit?

Hra jednoho ze tří zahraničně nejhranějších českých dramatiků nese název inspirovaný obrazem světově významného českého abstraktního malíře Františka Kupky. Hra napsaná v roce 1969 byla u nás dosud uvedena jen dvakrát, a to vždy v Činoherním klubu v autorově režii. První uvedení mimo její „domovskou“ scénu uvidí diváci ve Slováckém divadle v režii Michala Zetela a mohou se těšit například na Pavla Hromádku, Terezu Hrabalovou, Irenu Vackovou, Pavlínu Hejcmanovou a další oblíbené herce. Premiéra proběhne už příští sobotu.

Kdo je autor Ladislav Smoček

Ladislav Smoček (* 24. srpna 1932, Praha) je český spisovatel, dramatik a divadelní režisér. Pochází z vojenské rodiny, jeho otec byl důstojníkem Československé armády. Po maturitě na plzeňském gymnáziu vystudoval divadelní režii na pražské DAMU v roce 1956. Svou uměleckou dráhu zahájil v Městském divadle v Benešově, poté působil v brněnském Divadle Julia Fučíka, v roce 1965 spoluzakládal legendární pražský Činoherní klub, jehož se natrvalo stal kmenovým dramatikem a režisérem.

V letech 1992–1993 byl režisérem Divadla na Vinohradech, a i později zde režíroval jako host. Pohostinsky také pravidelně režíruje v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla, příležitostně i na dalších divadelních scénách (Národní divadlo, Divadlo Ungelt, Divadlo Bez zábradlí), od 60. let 20. století spolupracuje s filmem a televizí jako herec epizodních rolí, scenárista a režisér. Velmi často hostuje v zahraničí, jeho hry jsou opakovaně uváděny i na zahraničních divadelních scénách.

Komedie Úča musí pryč! oslaví sedmdesátou reprízu

Neuvěřitelnou 70. reprízu slaví v sobotu 26. ledna úspěšná komedie Slováckého divadla Úča musí pryč! Hru německého autora Lutze Hübnera se souborem nastudoval ředitel divadla a režisér Michal Zetel. Inscenaci divadlo uvádí v netradičním prostoru školní třídy ZŠ Unesco. Inscenace je od premiéry, která se uskutečnila 22. ledna 2018, neustále beznadějně vyprodaná.

„Úča mě zaujala hned z několika důvodů. Jednak hrát v prostředí, které všichni důvěrně známe, tedy ve školní třídě, je velice lákavé. Získáváme tím základní komunikační kanál s publikem. Všichni víme, kde jsme a jak se v daném prostředí chovat. A taky máme vlastní naprosto formující zkušenosti. Ovšem hlavní důvod je problematika vzdělávání jako hlavní téma hry. Vzrůstající nároky na vzdělávání dětí, na pedagogy na možnosti rodičů do procesu zasahovat v přímém kontrastu s neutěšeným postavením učitelů, jak finančním, tak společenským, nezájmem rodičů o skutečné problémy jejich dětí a schopnost konstruktivně dělat svět lepším. To vše v hávu velice svižné a sarkastické komedie,“ uvedl režisér.