Není to ale obyčejný příběh, jakých se dnes v knihkupectvích objevují stovky. Útlá a na první pohled nenápadná knížka je tak výjimečná, že ji Francouzi vybrali mezi čtyři největší díla všech dob. Hned po Bibli, Malém princi a Třech mušketýrech.

O čem je: Oskar je stejný jako většina desetiletých kluků, má psa, kočku, rybičky, poslouchá hudbu, začínají se mu líbit děvčata a rodiče mu někdy připadají pitomí. A stejně jako jiní kluci by se koncem roku mohl těšit na Vánoce se spoustou dárků a petardy na Silvestra. Oskar však musí myslet na věci, které jako by nepatřily do dětského světa. Leží po neúspěšné transplantaci kostní dřeně v nemocnici. Ví, že umírá. Má strach ze smrti a všichni dospělí ho štvou - rodiče svým předstíráním, že je vše v pořádku a lékaři se sestrami svým soucitem. Oskarovi porozumí jediný člověk, paní v růžovém plášti, babi Růženka. Mezi veselými historkami o své minulosti udatné zápasnice mu poodhalí část z tajemství života a smrti. Oskar začíná psát své dopisy Bohu. Díky Růžence prožije ve svých zbývajících dvanácti dnech celý život a odejde plný lásky a vzpomínek na krásný svět.

Cesta do Slováckého divadla: Po velkém úspěchu hry Harold a Maude dostali oba hlavní protagonisté, tedy Květa Fialová a Josef Kubáník nabídku nastudovat další hru. Přišla od jisté divadelní agentury, ale oba herci věděli, že pokud spolu něco připraví, bude to na prknech Slováckého divadla. Ten nejvhodnější příběh hledali skoro rok. „Až předloni v Praze, když jsem se byla na festivalu podívat na komedii Bůh masakru, se ke mně přitočil jeden novinář a zeptal se, jestli jsme už našli tu pravou hru. Odpověděla jsem, že ne a on mi dal tip na Oskara a růžovou paní. Pak už to šlo rychle,“ vzpomíná Květa Fialová, která kvůli práci v Uherském hradišti odmítla další nabídky.

Režisérka Zoja Mikotová: Vyhledávaná režisérka poetických a pohádkových příběhů je velmi zaneprázdněná a sehnat ji ke spolupráci trvá i několik let vždyť jen na pohádce Pinocchio se se Slováckým divadlem domlouvala tři roky. Když ji studovala, dostala se náhodou k rozhovoru ředitele divadla Stránského, který dramaturgyni oznamoval, že herci objevili zajímavý příběh. „Když paní Zoja slyšela jeho název, oněměla. Pak se přiznala, že je její milovaný a že je její tajné přání uvést jej na divadle. Když jsem jí pak Oskara k režii nabídl, odmítla další práci a jsme rádi, že ji u nás v Hradišti zase budeme mít,“ říká ředitel Stránský na adresu empatické a poetické režisérky.

Herci: Představitelé hlavních rolí byli jasní už od začátku. Těžce nemocného chlapce Oskara bude hrát Josef Kubáník, ošetřovatelku Růženu Květa Fialová. „Je to jedna z nejtěžších rolí, jakou jsem kdy měl. Zahrát během dvou hodin celý lidský život, se herci hned tak nepodaří,“ říká Josef Kubáník. Nejsou to ale jen dva jmenovaní herci, kteří příběh z nemocničního oddělení ztvární. Vedle nich režisérka obsadila Alžbětu Kynclovou, Martina Vrtáčka a Davida Vaculíka.

Kdy to vypukne: První zkoušky proběhly minulý týden, premiéra je naplánovaná na 7. ledna. Hned poté se bude inscenace uvádět pro předplatitele. Diváci, kteří předplatné vlastnit nebudou, si zřejmě počkají několik měsíců. Zopakuje se tak zřejmě případ Harolda a Maude, na nějž je těžké získat vstupenky i dva roky od premiéry.

Kdy se bude hrát: Po premiéře čeká publikum dalších osm repríz. „Předpokládáme, že diváci budou chtít vidět Oskara a růžovou paní v tak velkém množství, že ani zdaleka neuspokojíme všechny. Přednost ale dostanou naši předplatitelé,“ potvrzuje ředitel divadla Igor Stránský.

Příští týden přineseme podrobné informace o druhé připravované novince Kalibově zločinu v režii J. A. Pitínského.

Josef Kajetán