Dramaturgická rada Festivalu smíchu se rozhodla, že inscenace režiséra Roberta Bellana bude bojovat o titul Komedie roku. Stalo se tak právě včera. Slovácké divadlo je jediným divadlem na světě, které projekt dvou úspěšných her spojených do jednoho večera uvádí, o svolení muselo žádat samotného dramatika Raye Cooneyho.

Diváci se setkávají s příběhem taxikáře, který má dvě manželky a velmi mnoho důvodů k neprozrazení celého tajemství. Nečekaná náhoda však odstartuje kolotoč omylů a nedopatření, na jejímž konci je ještě překvapivější zjištění. Komedii v Uherském Hradišti nastudoval režisér Robert Bellan známý jako realizátor Rychlých šípů.

Hra 1+2=6 však jevištnímu zpracování legendárních příběhů Jaroslava Foglara zdárně konkuruje. Režiséra Roberta Bellana zájem o komedii těší. „Říkal jsem si, že Rychlé šípy překonat nepůjde. Vypadá to, že 1+2=6 by se jim přiblížit mohla. Napovídá tomu nejenom zájem diváků, ale i podobná cesta na festivaly,“ myslí si režisér.

Soutěžní přehlídku nejlepších divadelních komedií pořádá Východočeské divadlo v Pardubicích od roku 2001 a Slovácké divadlo bude hostem už počtvrté. Divadelníci z Uherského Hradiště na sebe pokaždé dokázali strhnout pozornost. Ať už to byla v prvním ročníku komedie Sex noci svatojanské, o rok později na druhém místě skončily zmiňované Rychlé šípy a v roce 2003 si hlavní cenu za nejlepší mužský herecký výkon odvezl Vladimír Doskočil. Odborná porota ocenila ztvárnění hajného Štětivce v komedii Na tý louce zelený. „Jsem moc rád, když vidím výborné soubory, kde je radost sledovat herce a je z nich cítit, jak je divadlo baví. Slovácké divadlo takovým je,“ řekl po zhlédnutí představení herec Jiří Lábus.

Josef Kajetán