„Jsou to jasně daná pravidla. Na podzim uvádíme na Malé scéně novou premiéru a ta hra, která se objevila před rokem, z repertoáru odchází,“ vysvětluje herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Léto v Laponsku je hrou pro pět herců. Dramaturgyně Hana Hložková a režisér Jiří Honzírek se shodli na pětici jmen: Josef Kubáník, Jitka Josková, Irena Vacková, Kamil Pulec a Miroslav Zavičár (toho po jeho odchodu do Hradce Králové nahradil Petr Čagánek). V této sestavě ožívá příběh dvojice mladých lidí, kteří se vydávají na cestu do dalekého Laponska s úmyslem utéci od svých problémů. Ty je však pronásledují na každém kroku. Premiéra na podzim loňského roku přilákala na Malou scénu spoustu osobností včetně autorů hry Petra Pýchy a Jaroslava Rudiše. Oba byli zpracováním uherskohradišťského souboru velmi spokojeni. „Jsme velmi mile překvapeni. Byli jsme až zaskočeni tím, jak herci s režisérem Jirkou Honzírkem nad hrou přemýšleli, co všechno je zajímalo,“ chválili divadelníky autoři.

I přesto, že je o hru stále velký zájem, bude v Hradišti uvedena naposledy. Stane se tak v pátek 19. října v 19 hodin. „Inscenaci by chtělo uvést i pražské Dejvické divadlo, stále jednáme o vhodném termínu. Doma už ale dostane přednost další komedie, půjde o hru o třech fotbalových rozhodčích s názvem Šťovík, pečené brambory s premiérou 29. října,“ uzavírá Josef Kubáník s tím, že několik vstupenek na derniéru Léta v Laponsku je ještě k dispozici.