„Loni jsme připravili ples v úplně novém kabátě a vyplatilo se nám to. Letos bychom v tom rádi pokračovali,“ řekl herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník. „Slovácké divadlo je hvězdou regionu, chtěli bychom, aby takový byl i náš ples,“ přál si.

Co tedy plesové hosty čeká? Po loňské zkušenosti divadlo i letos oslovilo Velký plesový symfonický orchestr. Jeho čtyřicet členů dokázalo podle divadelníků vytvořit tu nejlepší plesovou atmosféru. „Podařilo se nám na náš ples pozvat nejlepší hudebníky u nás včetně několika členů České filharmonie,“ vyjmenoval Josef Kubáník s tím, že nabídnout nové formáty plesového veselí je čím dál těžší. „Návštěvníci mají možnost srovnání. Ale fakt, že i ples je vyprodaný několik týdnů dopředu, nás ujišťuje v tom, že volíme správnou cestu,“ dodal mluvčí.

I letos orchestr doprovodí herce v netradičních hudebních číslech, navíc však proběhne finále velké pěvecké soutěže SD faktor, na jejímž konci si nejtalentovanější diváci zazpívají s herci divadla. Dvě kola soutěže se konaly ve Slováckém divadle pod vedením herce Davida Vaculíka. „Dostal jsem od diváků spoustu dopisů, ve kterých se ptali, zda existuje možnost zahrát si, nebo zazpívat s mými kolegy. Tak jsme pro ně vymysleli soutěž. Ukázalo se, že to byl dobrý nápad, ohlas byl větší, než jsme čekali,“ dodal herec, jenž bude také novým moderátorem plesového večera. Na své si přijdou i milovníci oldies a cimbálové muziky.

Finále večera bude patřit vyhlášení cen popularity. Slovácký Oskar je tradičně jedním z nejsledovanějších bodů programu. Diváci celý podzim rozhodovali o nejlepší inscenaci a hereckých výkonech. Kandidátů na prvenství z osmi inscenací, které loni ve Slováckém divadle vznikly, je hodně.

Mezi diváky se spekuluje o muzikálu Adéla ještě nevečeřela, mnoho příznivců má i drama V jámě lvové. Výsledky ale mohou dopadnout úplně jinak. Své slovo řekne i odborná porota sestavená Slováckým deníkem, když udělí ceny Největší z pierotů. Partnerem ocenění je už druhým rokem společnost Hamé.

Zahájení XXIII. divadelního plesu je podle letošního letopočtu připraveno na 20.09 v uherskohradišťském Klubu kultury.

Inscenace bojující o ocenění

O Slovácké Oskary a ceny Největší z pierotů bude usilovat osm inscenací, jež měly v loňském roce premiéru. Tady je jejich stručná charakteristika.
Šest postav hledá autora
Tajemný příběh šesti postav, které zčistajasna začnou narušovat do té doby běžnou divadelní zkoušku. Režisérem inscenace byl Zdeněk Dušek.
Medeia
Fascinující antická tragédie, jejíž děj omračuje publikum už dva a půl tisíce let. Vůbec poprvé byla představena ve Slováckém divadle v režii Jiřího Honzírka. Slovácké divadlo reprezentovala i na divadelním festivalu České divadlo.
Tcháni aneb jak neprovdat dceru
Bláznivá italská komedie o tchánech, nevěstách a výhodných svatbách. Režie Igor Stránský.
V jámě lvové
Dramatický příběh napsaný podle skutečné události. Slavný herec podstupuje v době války šílenou hru o život. V převleku za dokonalého árijce tají, že je žid. Příběh zpracoval tým režiséra Igora Stránského.
Mein Faust
Nová česká hra o doktoru Faustovi. Co se stane, když jeho věrný pomocník v nepravou chvíli zahyne a on se snaží vytvořit narychlo uklohněný elixír věčného života? Neobvyklou podívanou nastudoval Jakub Maceček.
Adéla ještě nevečeřela
Jevištní podoba slavného filmu o masožravé květině a jedné celoživotní pomstě za špatnou známku na vysvědčení. Hit loňského roku uvedl muzikálový specialista Radek Balaš.
Little sister
Světová premiéra hry o záludnostech fenoménu televizních reality show. Režie Martina Schlegelová.
Pohádka z klobouku
Dárek dětem o kouzelném klobouku, který umí neuvěřitelné věci. Režisérem je Igor Stránský.

Josef Kajetán

Čtěte více: vpravo nahoře Související články