Padesátiletý člen Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí má za sebou sice řadu výstav, tu hradišťskou však sám označuje za výjimečnou. „Výstavní soubory jsem často doplňoval i o díla, která mi zapůjčili jejich majitelé. Pro Hradiště jsem však vytvořil úplně nová díla,“ prozradil Táborský.

Řezbář Táborský chystal výstavu dva roky

Od nápadu na realizaci výstavy pro Divadelní galerii uplynuly dva dlouhé roky. Výtvarník nejdříve sbíral náměty v uličkách historického centra slovácké metropole. Nezvyklé a netradiční pohledy na známé hradišťské dominanty a zákoutí si řezbář zaznamenal digitálním fotoaparátem. „Také se inspiruji hudbou. Uherské Hradiště je muzikálním městem, a tak věřím, že lidé přijmou i tyto motivy,“ doplnil sochař, který přiznal, že do řady kouzelných zákoutí města se ještě nedostal. V klidu svého ateliéru pak fotografie začal dlátky a nožíky přenášet do lipového dřeva, zpodobňoval svým osobitým pohledem starobylé domy a uličky. Vyřezání však trvá déle než namalování plátna. Na největších formátech strávil po chvilkách i půl roku.

„Stále zkouším nové techniky a hledám nové postupy,“ poznamenal výtvarník, který dřevené plastiky dotváří barevnými mořidly. Právě tím se jeho práce liší od řady lidových, ale i profesionálních řezbářů. „Když se na plastiku díváte, každý den je jiná. Má své stíny, které se mění podle denní doby nebo když si večer rozsvítíte, což je specifikum plastiky,“ dodal Táborský, jenž řadu plastik nechává zasadit do rámů stejně jako obrazy.

Výstavu doplní pětadvacet zajímavých děl z tupeské keramičky. Desetidenní výstava představí velké talíře, ale také svícny, vázičky nebo betlém z keramiky.