Ti mohli být svědky dvoukilometrového průvodu na úvod, nezapomenutelné atmosféry bývalé věznice a dalších devatenácti pamětihodností či tradičního putování mezi historickými vinnými sklípky k večeru sobotního programu Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

„Rozhodně jsem se nejvíce těšila na kulinářské zážitky, které jsou vždy velkým lákadlem. Letos ale nechci vynechat ani návštěvu věznice či putování po Vinohradské. Obojí jsem loni navštívila poprvé a líbilo se mi to natolik, že jsem se musela tento rok vrátit,“ nastínila svoje plány na šestnáctý ročník slavností Tereza Lausová z Ostravy.

Jako obvykle nebyla sama, kdo vážil dlouhou cestu druhý zářijový víkend, aby alespoň na chvíli či na celý víkend nakoukl do středobodu folklorních tradic na Slovácku. „Je to jedna z ideálních příležitostí, jak si najít čas a přijet za rodinou, a přitom navštívit slavnosti. Musím říct, že i tentokrát se mi tu moc líbí,“ přiznal Slavomír Zmuda, který vážil cestu až z Českých Budějovic.

Jeden z nezapomenutelných zážitků nabídlo už sobotní ráno, kdy se dal do pohybu dvoukilometrový průvod, v němž se oslavit folklor do Hradiště vydalo na pět tisíc krojovaných. Ti reprezentovali devět mikroregironů, celkově 74 obcí. Nechyběli ani ti ze slovenské Bošáce či například z Kaňovic. Zajímavostí letošního programu slavností se však našlo daleko víc. „Za jedinečnou se dá označit symbióza a zapojení slovenských hostů do programu letošních slavností. Máme sto let od založení Československa, což jsme chtěli nějak zdůraznit, a to nejenom hostujícími soubory, ale také například zahajovacím vystoupení Harafici s členy orchestru Zlaté husle.

Pro mě osobně to bylo fenomenální,“ nešetřil chválou za pořadatelský Klub kultury jeho vedoucí Antonín Mach. Naplnila se tak i předpověď starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy, který doufal v krásné a slunné počasí. „Za dvanáct let, co pořádám slavnosti, jsme neměli škaredého dne. To je myslím také už unikát mezi jinými akcemi,“ poznamenal Antonín Mach.

O rozmanitost zábavy se letos postaral spolek Memento Mori se svým středověkým městečkem, výlety historickým vlakem taženým lokomotivou Rosnička i muzikantské lodě. Naopak z těch osvědčenějších nejvíce lákaly stanoviště jednotlivých mikroregionů či jarmark lidových řemesel. „Kraslice zdobím už bezmála čtyřicet let. Nejraději mám ty naše tradiční blatnické s kresleným šohajem a družkou. O té vždy ráda říkám, že jsem to já sama za mlada,“ představila své umění v jednom ze stánků Marie Čiháková.

Navzdory vypitým hektolitrům vína a burčáku zaregistrovali policisté pouze jeden problém s podnapilým jedincem.

"Devětadvacetiletý muž se dopouštěl výtržností. Při zadržení hlídkou nadýchal 2,44 promile a v současnosti je vše řešeno jako přestupek proti veřejnému pořádku,“ prozradila mluvčí uherskohradišťských policistů Monika Kozumplíková. Během průvodu pak byla okradena jedna z divaček, které zmizelo z peněženky sedmnáct set korun. „V neděli ráno jsme zaregistrovali ještě dva dopravní přestupky. V Kunovicích byl zadržen řidič pod vlivem drog, ve Starém Městě pak usedl za volant muž bez průkazu, který měl vystaven zákaz řízení,“ dodala Monika Kozumplíková.