Tyto čtyři folklorní soubory vystoupily ve středu 26. června dopoledne ve výhni slunečních paprsků vyhřátého atria v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě a ve stínu se krčícímu publiku 150 návštěvníků dokázaly, že národopis obyvatel exotických zemí dokáže vzbudit obdiv a uznání i v centrální části evropského kontinentu.

Již po osmnácté tak mohli milovníci cizokrajného folkloru zatleskat souborům mířícím na Mezinárodní folklorní festival do Strážnice.

„Oproti plánu nedorazily soubory z Brazílie a Srí Lanky, nicméně přicestovala velmi kvalitní náhrada z Indie, Ukrajiny i Chorvatska,“ prozradil Aleš Kapsa z Muzea J. A. Komenského.

Při devadesátiminutovém pásmu vystoupení v tamním atriu byly sluneční paprsky těsně před polednem velmi neúprosné. Lidé se po průchodu ochlazovací mlžnou branou v atriu přesto krčili ve stínu. Přesto si je poutavé rytmy a tance získaly.

„Nejpůsobivějším byl z mého pohledu program souboru z Indie, z jehož propracované choreografie bylo patrné, že jsou to profesionálové,“ upřesnil Aleš Kapsa.